header-podvecery header-podvecery header-nadrazi header-AEF

Aktuality

V neděli 9. října si poslední návštěvníci užili světovou zahradnickou výstavu Floriade Expo 2022 s tématem Rostoucí zelená města. Poslední den byl zakončen slavnostním zakončením a předáním cen všem účastníkům.

Floriade Expo 2022 se vyznačovala obrovským bohatstvím květin a rostlin, ale byla také celá o zelených inovacích a dalších způsobech, jak ocenit "zelenou", například o skutečných ekosystémech stromů a rostlin. Floriade byla jedinečná zejména svým arboretem s 3 000 stromy, které zůstanou součástí městské čtvrti "Hortus". Favority této výstavy byly Almeerse Wolunie, Treeport Zundert, Wilde Weelde, pavilon Amsterdam-Almere, Agroforestry a Groen Collectief. A mezinárodní oficiální účastníci Salt Water Cities ze SAE, Pigeon Towers z Kataru a německá Biotopia. Oficiální ceny udělovala odborná porota.

2022.05.22 Bezoekers Lageschaar Vaste Planten Feenstra Fotografie 3 1280x854

Oficiální ceny
Slavnostní předávání cen bylo součástí oficiálního závěrečného ceremoniálu. V souladu s předpisy AIPH (Mezinárodní asociace zahradnických producentů) a BIE (Bureau International des Expositions) byly uděleny ceny těm účastníkům, kteří nejvíce přispěli k úspěchu Expa a kteří prokázali nejlepší využití zahradnictví pro komunikaci tématu Expa: Pěstování zelených měst. Celkem bylo předáno 22 ocenění.

Zlatá cena Indoor Award - Dutch Innovation Experience - Přírodní pavilon a dům Exploded View.
Přírodní pavilon ukazuje budoucnost bytové výstavby, jejímiž klíčovými prvky jsou udržitelnost a cirkularita. Pavilon se skládá z 95 % z materiálů na biologické bázi, z nichž většina pochází z Nizozemska. Dům Exploded View beyond Building se skládá ze 100 přírodních materiálů. Podle poroty se tento účastník plně chopil tématu a umožnil nám nahlédnout do technologií a nápadů, které by mohly být součástí udržitelné budoucnosti. Přírodní svět má mnoho odpovědí na výzvy, kterým čelíme, a pavilon i dům to převádějí do úžasného zážitku pro návštěvníky.

Dutch Innovation Experience HR 2 1280x854 The Natural Pavilion 001 1280x853 1100521 1280x853

Zlatá cena za zahradní a krajinářský design - Lips Groen Hoveniers - FeelGood Garden
Tato zahrada je navržena tak, aby vás přirozeným způsobem stimulovala a dala zabrat vašim smyslům. "Když se procházíte touto zahradou, cítíte její energii. Vnesla do Expa silné barvy a emoce a zároveň je zahradou, která zasahuje srdce. Tato zahrada vychází z výzkumu a zkušeností, lidé se na takovém místě cítí lépe a porota to rozhodně cítila také."

Lips Groen HR 3 1280x854 2022.07 Lips Groen FloriadeExpo2022 Fotolinie 3 1280x853

Zlatá cena Venkovní zahrady - Německo - BIOTOPIA
Pro porotu to bylo velmi těžké rozhodování, protože nároky byly velmi vysoké. Účast Německa však pro porotu splnila všechny požadavky. "Se silným podpůrným týmem dokázali návštěvníkům zprostředkovat poutavý zážitek, díky němuž pochopili, jak může vypadat udržitelná budoucnost a jakou roli v ní můžeme hrát my všichni. Střešní zahrady ukázaly nové způsoby života, které integrují lidi a přírodu. Tým si udržel nejvyšší kvalitu až do konce a za to, čeho dosáhl, si zaslouží nejvyšší ocenění."

Germany HR 1 1280x854 2022.07 Biotopia FloriadeExpo2022 Fotolinie 8 1280x853

Zlatá cena Indoor - Japonsko - zahrada na farmě Satoyama
Japonsko předvedlo tradiční ekologickou zemědělskou zahradu a výstavu květin na farmě Satoyama. "Každé dva týdny, po celou dobu konání Expa, vytvořilo Japonsko ve svém pavilonu zcela novou květinovou expozici. Pokaždé si přivedli japonské odborníky na květinový design a úroveň byla mimořádně vysoká. Každá expozice odpovídala danému ročnímu období a tématu a zároveň ukazovala něco jedinečně japonského. Na tento úžasný úspěch by měli být velmi hrdí.

Japan AIPH Award HR 3 1280x854 Japan FloriadeExpo2022 1 1280x853

Zlatá cena Krajina - Lips Groen Hoveniers - FeelGood Garden
Zvláštní ocenění
Vedle výše uvedených ocenění byla udělena i zvláštní ocenění.

Cena za téma byla udělena dvěma účastníkům, kteří se silně propojili s tématem veletrhu Expo Growing Green Cities. Touto cenou byli oceněni nizozemští účastníci Circuloco a Agroforestry Stichting Weerwoud. Cenu Theme Prize získali mezinárodní oficiální účastníci Itálie za projekt Future Roots (venkovní expozice) a Indie za projekt Heralding Healthy Revolution through Horticulture (vnitřní expozice).

Podle poroty se na této výstavě skutečně vyznamenala řada oficiálních účastníků. Do své účasti vložili nadšení a péči a v mnoha případech i značné investice. Pan Tim Briercliffe, předseda poroty a generální tajemník AIPH, udělil pět zvláštních cen:
Nejedukativnější expozice
Cena za kulturní aktivity
Cena za pohostinnost
Cena za zážitek ze zahrady
Cena za udržitelnost

Nejedukativnější expozice - Spojené arabské emiráty - města se slanou vodou
"Nikdo by nemohl projít touto zahradou a pavilonem, aniž by se dozvěděl mnoho o problémech, kterým čelí Spojené arabské emiráty, a o úžasných řešeních, která jsou k dispozici díky využití rostlin. Tým SAE se postaral o každého návštěvníka a poskytl mu jedinečný zážitek z výstavy Expo. Byl to opravdu úžasný zážitek."

United Arab Emirates LR 3 1280x854 Guest experience immersive room6 1280x853

Cena za kulturní aktivity - Surinam - nejzelenější místo, odjakživa
"Surinamský pavilon jste nemohli zažít bez pocitu, že jste tam byli nejen s rostlinami, ale i s jídlem a lidmi! Při svých národních oslavách "ovládli Expo" a my všichni teď máme pocit, že Surinamu rozumíme mnohem lépe než dříve a cítíme jejich nadšení pro tuto velmi zelenou zemi."

Suriname LR 2 1280x854 2022.07 Paviljoen Suriname Floriades smll 1280x853

Cena za pohostinnost - Katar - Desert Nest
Výstava Desert Nest je inspirována přírodou a životem v poušti a nabízí pokrokovou vizi udržitelných způsobů života v souladu s životním prostředím. "V Kataru se všichni cítili vítáni. Nejenže jste si mohli prohlédnout úžasné holubí věže - nejvyšší věž vytištěnou na 3D tiskárně -, ale také jste mohli ochutnat kávu a datle a vyzkoušet si tradiční kroje. Bylo to, jako byste se sami ocitli v Kataru, a poskytli skvělý způsob, jak přivítat návštěvníky vlastní světové zahradnické výstavy A1 v Dauhá, která se otevře za pouhý rok."

Qatar LR 3 1280x854 2022.07 Qatar Desert Nest Floriade Fotolinie 2 1280x853

Cena za zahradní zážitek - Čína - Rostoucí čínská bambusová zahrada
Tato zahrada kombinuje tradiční čínskou krajinářskou architekturu a nejnovější poznatky v oblasti zahradnictví. "Na této Floriade Čína ukázala zázračnost a všestrannost bambusu jako základu své zahrady. Šli ještě dál a naplnili ji krásnými a dobře udržovanými kvetoucími rostlinami. Poskytli tak skutečný zážitek ze zahrady a dokonalé místo k posezení, odpočinku a ponoření se do zahrady."

China LR 1 1280x854 2022.05.08 Floriade A Growing Chinese Bamboo Garden 1280x853

Cena za udržitelnost - Belgie - Regenerační zahrada
Belgická zahrada je plná jedlých květin a rostlin. Belgický pavilon je malý, ale designově velký, s geometrickým, hravým a moderním designem a mimořádně udržitelný. Všechny materiály jsou plně opakovaně použitelné nebo biologicky odbouratelné. "Bez lidského zásahu by se pavilon mohl přirozeně rozložit. Bylo například použito křížem lepené dřevo, které je plně recyklovatelné, stěny a obklady nádvoří byly vyrobeny ze stlačených nepálených kamenů ze země v kombinaci s bioplastem na bázi škrobu z řas."

Belgium LR 1 1280x854 Belgie01 1280x853

Cena za pohostinnost - Katar - Desert Nest
Soutěže mají pro AIPH velký význam, protože podněcují účastníky k tomu, aby se zaměřili na vysoké zahradnické standardy, podněcují nové myšlení a nápady do budoucna a vytvářejí krásné zážitky pro návštěvníky.

Mezi jednotlivými ceremoniály předávání cen se o hudební intermezza se záběry ze zahajovací výstavy Vis a Vis postaral almereský hudební soubor Black Pencil, Ulrike Quade Company představila scénku z hlavní výstavy Floriade a poslední intermezzo obstarali tanečníci Theaterschool Almere spolu s projekcí Alluminous Light Art Festivalu Hive od Daphne Karstens.

Foto credit: Floriade Expo 2022

 

Od 14. dubna do 9. října 2022 se Almere stalo dějištěm světové zahradnické výstavy Floriade Expo 2022. Nizozemské zahradnictví společně s národními a mezinárodními partnery představilo inovace a řešení pro udržitelná města vhodná pro život. Tématem 60 hektarového areálu byla "Rostoucí zelená města".

Video se spustí po kliknutí na obrázek.
https://www.youtube.com/watch?v=Bt52UcGpV5A

Za účasti královské rodiny proběhl v neděli 9. října slavnostní závěrečný ceremoniál mezinárodní zahradnické výstavy Floriade Expo 2022 v nizozemském Almere. I po půlročním trvání výstavy si v její poslední den stovky návštěvníků užívaly nápadité expozice, podzimní trvalky a pohodovou atmosféru umocněnou krásným počasím. Starostka města Almere Ank Bijleveld poděkovala všem, kdo této velkolepé záležitosti pomohli, a požádala o spolupráci na financování, které je vlivem epidemie a války na Ukrajině velmi komplikované. Ředitel Floriade 2022 Hans Bakker uvedl, že vlivem světových událostí se počet návštěvníků snížil z očekávaných 3 mil. na 685 tis. 78 % z nich byli domácí,  22 % zahraniční z 96 zemí světa. Spolupracovalo 32 zahraničních a 40 nizozemských partnerů. Odborná mezinárodní porota zvolila vítěze - německou expozici Biotopa https://floriade.com/en/at-the-expo/country-pavilions/germany/.
Téma výstavy  Rostoucí zelená města oslovilo odbornou i laickou veřejnost. Floriade nastartovala četné projekty a aktivity, které nekončí s výstavou, ale budou pokračovat, a dál rozvíjet témata udržitelnosti a uvědomělého životního stylu. Slyší na ně zejména mladá generace. Aktivně se zapojilo přes 1750 studentů. Návštěvnické ohlasy jsou z 80 % velmi příznivé. Je poctou vidět na takové události vlát i českou vlajku.

Slavnostní akt zakončila světelná show s odlesky v jezeře, za magického měsíčního  úplňku. Účastníkům se tajil dech, jak se s jedinečnou Floriadou spolu s lidmi loučily i země, voda a nebe.
Česká expozice Orbis Futuri (svět budoucnosti) s impozantní sochou UNIVERSUM od Václava Fialy představila variantu stavu příměstské krajiny v době klimatických změn. Vznikla díky odpovědnému přístupu skupiny profesionálů zastřešených spolkem Cestami proměn, za podpory vážených sponzorů, zcela bez státní podpory. Získala záštity předsedy vlády, předsedy Senátu, čtyř ministrů a České komise pro UNESCO.  Děkujeme všem partnerům české expozice za spolupráci, podporu Floriade a šíření dobrého jména naší země.

Drahomíra Kolmanová Marie Pícková, České republika

20221009 203554 20221009 200311 20221009 200913

První říjnová sobota na Floriade EXPO 2022, den jako z pohádky. Počáteční přepršky vystřídala duha a pak už azuro. K hlavnímu vstupu dorazily dva české autobusy, jeden se studenty a pedagogy České zemědělské univerzity a druhý se zahradníky z Unie botanických zahrad. Studenty uvítala, s Ares univerzitou a její moderní udržitelnou budovou seznámila paní Wil Bekkering, ředitelka mezinárodní strategie.

Budova je součástí výstavního areálu. Má zelenou fasádu, interiéry i střešní zahradu, nádrže na dešťovou vodu, solární panely. Udržitelně funguje, učí, inspiruje.


Následovala přednáška Nieka Roozena, hlavního architekta světové výstavy, o její přípravě a fungování.
Poté si studenti prohlédli českou expozici a velkou část mezinárodní výstavy Floriade EXPO 2022. Botanikové si ji užívali od rána. Expozice byly úhledné, vtipné a profesně zvládnuté.

Česká expozice Orbis futuri, svět budoucnosti, vznikla díky skupině profesionálů zastřešené spolkem Cestami proměn. O jejím příběhu, velkolepých záštitách, absenci státní podpory a úctyhodných sponzorech promluvila ředitelka spolku Drahomíra Kolmanová, která spolu s Miroslavou Paclovou organizačně zajistila českou účast. Obě se podílely na organizaci české účasti v ročnících 2002 a 2012. Letos uplynulo 50 let od první účasti Československa v r. 1972, zajištěné hlavním architektem Flory Olomouc Zdeňkem Štefkou.


Letošní Floriade končí 9. října. Přes všechny složité okolnosti, zejména covid a válku na Ukrajině, je famózní prezentací umu zahradníků a příbuzných profesí. Náš velký obdiv patří organizátorům včetně města Almere.
Lanovka, kterou projíždíme nad celým areálem, se jeví jako malý zázrak.
Domluvená večerní hodina u autobusu je tečkou za naší návštěvou jedinečné zahradnické přehlídky. Další bude, pokud to okolnosti dovolí, za 10 let.

20221001 150314 20221001 150327 20221001 162043 IMG_25164.jpg

IMG 20221001 WA0006 221001 Ares un dir. W.Bakkering Drahomira Kolmanova Wil Bakkering Hana Schenkova Czech Centre 

Prohlédněte si katarské "pouštní hnízdo", seznamte se s v zemi slavnými holubími věžemi. Pavilon kombinuje tradice s moderními technologiemi a materiály. Katar představuje svou vizi, jak s pomocí inovací zazelenit poušť a postupně vybudovat i zelená města. 

2. září se na Floriade bude konat národní den Kataru. Den upozorní na historii a kulturu Kataru s projevy a kulturními vystoupeními. Speciální představení se budou konat v Katarském pavilonu ve dnech 2. až 3. září. 

2022.07 Qatar Desert Nest Floriade Fotolinie 2 1280x853

Na Floriade Expo 2022 se postupně představují jednotlivé státy svými národními dny.

V neděli 11. září se můžete blíže seznámit s Etiopií a jejím pojetím rostoucích zelených měst a budoucnosti světa.

Ethiopian National Day EHPEA2

Seznamte se blíže s tématem biofilního designu a jeho vlivu na lidi. 30. srpna proběhne již 24. FLORIADE DIALOG zaměřený právě na téma biofilního designu. Zúčastnit se můžete živého setkání v přírodním pavilonu na Floriade Expo nebo prostřednictvím webináře (online).

Podrobnosti najdete na stránce Floriade Dialogue #24 Biophilic Design
Na dialog je nutné se registrovat, registrační formulář najdete dole na výše uvedené stránce.

Biophilic Design

foto credit: Floriade Almere 2022 B.V.

Holandsko – odborná zahradnická exkurze s návštěvou světové zahradnické výstavy Floriade
Termín: 29.9. - 3.10.2022
Unie botanických zahrad organizuje odborný zájezd do Holandska s primárním cílem navštívit Expo Floriade.
Podrobný program v najdete ZDE.

Jelikož není autobus plně vytížen, nabízí Unie volná místa i dalším kolegům a odborným uskupením. Pokud budete mít zájem, kontaktujte cestovní kancelář CIAO Strakonice, která zájezd zařizuje. 

Eduard Chvosta, člen rady Unie botanických zahrad ČR

FE22-příjezd_k_místu_výstavy.jpg

Zveme vás ke sledování online konference v rámci FLORIADE EXPO 2022 na téma Skleníky.
Skleníkové zahradnictví se nachází uprostřed přechodu z lineárního výrobního řetězce k cyklickému, recyklačnímu systému. Jak omezit a přesměrovat a znovu využít různé toky zdrojů?

Podrobné informace ke konferenci najdete ZDE.

foto credit: Floriade EXPO 2022

Ve středu 13. dubna slavnostně zahájil nizozemský král Willem-Alexander světovou výstavu FLORIADE EXPO 2022 v Almere. Spolu s dětmi z Flevolandu symbolicky dosadil řeřichy do živé mapy parku. Vernisáž se konala u věžoveho domu Flores, sídla ředitelství výstavy, který je se svou umělecky pojatou fasádou barevným poutačem Floriade. U objektu, tedy na jednom z nejprestižnějších míst, naleznete udržitelnou, duchovně laděnou a ekologicky šetrnou českou expozici s impozantní sochou Universum od Václava Fialy.

Floriade Expo 2022 Official opening by king Willem Alexander 2022.04.13 Fotografie Robin Utrecht 6 1

Foto Robin Utrecht

Zástupci tvůrců české expozice Drahomíra Kolmanová a Miroslava Paclová dorazily v úterý 13. 4. 2021 do Almere, aby spolupracovaly na dokončování příprav.
V odpoledních hodinách naši expozici navštívila hodnotící komise, která v průběhu výstavy provede 3 obhlídky národních expozic a vyhodnotí vítěze. Porotu u naší expozice zaujala filozofie, její citlivost k místnímu prostředí a samozřejmě impozantní socha Universum.
Expozice je nízkonákladová, s malou uhlíkovou stopou, s maximálním využitím přírodních materiálů. V průběhu roku bude doprovázena citáty Jana Amose Komenského, od jehož narození letos uplynulo 430 let. Naší ambicí není soutěžit s krásnými, výpravnými expozicemi kolegů, ale spojovat svět, Universum, v duchu základních principů jeho fungování.
278266138 5016458781768144 549792559630234347 n 278369881_5016458838434805_1352718885694309251_n.jpg 278478181_5016458688434820_7882181617704481909_n.jpg Sousední expozice

Česká expozice na světové výstavě Floriade EXPO 2022 s názvem ORBIS FUTURI získala záštitu předsedy vlády pana Petra Fialy pro organizační tým je záštita velkou poctou a závazkem.

13952 2022 Floriade Expo Stránka 1

Česká expozice na světové výstavě Floriade EXPO 2022 s názvem ORBIS FUTURI získala záštitu Úřadu vlády a s ní právo užívat logo předsednictví ČR Evropské Unii. Pro organizační tým je záštita pana doc. PhDr. Mikuláše Beka, ministra pro evropské záležitosti, velkou poctou a závazkem.

Úřad vlády záštita Floriade CZ 2 Stránka 3

Socha Universum dokončena! Díky nezdolnému umu sochaře, tradičním schopnostem týmu pomoci si všude tam, kde selžou  plánované postupy, a díky souhře tří zemitých chlapů socha stojí a dotýká se hvězd. Nejen svým tvarem a posláním, ale i Komenského odkazem, že všichni na jevišti tohoto světa stojíme, a cokoli se zde koná, všech se týče.

Dřevěná socha Universum pochází z dílny sochaře Václava Fialy. V průměru měří 5 m.

Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 9 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 10 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 11 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 12 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 13 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 14 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 15 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 16 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 17   s lanovkou Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 18 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 19 Floriade CZ22 jak rostla socha Universum 20 Floriade CZ22 predani osiva specialni kvetnate louky Vaclav Fiala Pietrovi van Loonovi

Přípravy na FLORIADE EXPO 2022 se intenzivně završují realizací všech více než 400 národních a mezinárodních expozic. Floriade CZ – česká expozice – začala růst 16. března. Instalaci monumentálního díla zahájil sochař Václav Fiala se svým týmem v dopoledních hodinách, pod dohledem věhlasného krajinářského architekta Pietra van Loona, atelier Hollandschap. Zajímá vás, jak dílo rostlo pod rukama Václava a jeho kolegů Stefana Ege a Karla Houdka?

Vaclav Fiala 20220316 1 Vaclav Fiala 20220316 2 Vaclav Fiala 20220316 3 Vaclav Fiala 20220316 4 Vaclav Fiala 20220316 5 Vaclav Fiala 20220316 6

Expozici ČR v rámci výstavy FLORIADE EXPO, kterou organizuje spolek Cestami proměn, z.s., byla udělena záštita České komise pro UNESCO.

Komie zvláště ocenila tematické zaměření expozice, ve smyslu společné odpovědnosti za naši krajinu a budoucnost, i to, že projekt pozitivně přispívá k cílům UNESCO v oblasti životního prostředí.

Ceska komise pro UNESCO zastita