header-podvecery header-podvecery header-nadrazi header-AEF
  • 1

Floriade Expo CZ 2022

FLORIADE EXPO je prestižní světová zahradnická výstava, která přerostla v událost reflektující zásadní otázky života na planetě, jako je udržitelnost krajiny a odpovědný přístup k ní. Koná se 1x za 10 let. Je považována za jednu z TOP 10 akcí světa.

Tématem pro rok 2022 byla Rostoucí zelená města. FLORIADE CZ, česká expozice s názvem ORBIS FUTURI, se zabývala českou krajinou v době klimatických změn. V květnaté louce se vznášelo UNVERSUM, monumentální socha od Václava Fialy. Expozice navazovala na filozofii a dílo Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského, od jehož narození v roce 2022 uplynulo 430 let: Žádné nové pravidlo ani nařízení nemůže změnit svět, dokud jej člověk sám nepřijme ve svém srdci.

 DSC9798 mini

FLORIADE EXHIBITOR RGB

Světová výstava FLORIADE EXPO vznikla v roce 1960 jako zahradnická prodejní výstava. EXPO 2022 vzniklo na unikátním místě – umělém ostrově u města Almere nedaleko Amsterodamu. Projektovala ji renomovaná nizozemská kancelář MVRDV - MVRDV - Almere Floriade 2022. Tématem byla Rostoucí zelená města.

Info v češtině – Designmag, Wikipedia

Českou expozicí jsme děkujovali zahradnickému oboru, jeho osobnostem. A také naší zemi za její štědrost, krásu a bezpečí. Bylo nám ctí podpořit ji takto v době jejího předsednictví Evropské Unii.

 


FLORIADE EXPO 2022

Jedna z nejprestižnějších světových zahradnických výstav otevřela opět po deseti letech své brány. Unikátní koncept, kdy je jednou za deset let přetvořen kus nizozemské krajiny za účelem ukázat to nejlepší, pokrok a řešená témata v zahradnickém oboru, se tentokrát konal v Almere nedaleko Amsterodamu. Kořeny výstavy sahají do roku 1960. V tomto ročníku bylo stěžejním tématem udržitelnost městské krajiny, život v ní a zelená městská infrastruktura. Výstava začala 14. 4. 2022. Jako již tradičně se v rámci ní představila nejen řada inovativních technologií a pokročilých řešení spojených s vytyčeným tématem, ale také jednotlivé státy a jejich příspěvky nejen k dané věci. To vše bylo k vidění do 9. 10. 2022. Poté se z areálu stal veřejný park s nabídkou mnoha udržitelných rekreačních a kulturních možností pro místní obyvatele. Projekčně se tentokrát pod areálem podepsala nizozemská kancelář MVRDV. Výstavu navštívilo téměř 700 000 lidí.

Česká republika byla v tomto ročníku zastoupena unikátní expozicí s názvem ORBIS FUTURI, tedy Svět budoucnosti. Stejně jako v roce 2012 byla ústředním bodem expozice mohutná socha Václava Fialy, tentokrát dílo nazvané UNIVERSUM. Byla osazena do květnaté louky, která symbolizuje udržitelnost a pestrost krajiny a snahu efektivněji hospodařit s vodou v městském prostření. Prostor odkazoval na filozofii a dílo Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského, od jehož narození v roce 2022 uplynulo 430 let. Z jeho díla reflektujak myšlenku: Žádné nové pravidlo ani nařízení nemůže změnit svět, dokud jej člověk sám nepřijme ve svém srdci. Za tímto účelem expozice představila řadu citátů k zamyšlení. Byly zavěšeny ve větvích stromů – zelených dominantách městského prostředí.

Děkujeme za podporu všem podporovatelům a dárcům, kteří se zapojili do reprezentace České republiky. Velice si ji vážíme. 

221110 Floriade CZ partneři
foto copyright: Senát Parlamentu ČR, Michal Pavlík

kyticka floriade

Kontakt:
Drahomíra Kolmanová, koordinace expozice
tel: 777581983
kolmanova@cestamipromen.cz