header-podvecery header-podvecery header-nadrazi header-AEF
  • 1

Floriade Expo CZ 2022

Vítáme vás na stránkách Floriade Expo CZ

FLORIADE EXPO je prestižní světová zahradnická výstava, která přerostla v událost reflektující zásadní otázky života na planetě, jako je udržitelnost krajiny a odpovědný přístup k ní. Koná se 1x za 10 let. Je považována za jednu z TOP 10 akcí světa. Letošním tématem jsou Rostoucí zelená města. FLORIADE CZ, česká expozice s názvem ORBIS FUTURI, se zabývá českou krajinou v době klimatických změn. V květnaté louce se vznáší UNVERSUM, monumentální socha od Václava Fialy. Navazuje na filozofii a dílo Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského, od jehož narození letos uplynulo 430 let: Žádné nové pravidlo ani nařízení nemůže změnit svět, dokud jej člověk sám nepřijme ve svém srdci.

FLORIADE EXHIBITOR RGB

Světová výstava FLORIADE EXPO vznikla v roce 1960 jako zahradnická prodejní výstava. Letošní EXPO vzniká na unikátním místě – umělém ostrově u města Almere nedaleko Amsterodamu. Projektuje ji renomovaná nizozemská kancelář MVRDV - MVRDV - Almere Floriade 2022 . Tématem jsou Rostoucí zelená města.

Info v češtině – Designmag, Wikipedia

Českou expozicí děkujeme zahradnickému oboru, jeho osobnostem. A také naší zemi za její štědrost, krásu a bezpečí. Je nám ctí podpořit ji takto v době jejího předsednictví Evropské Unii.

Číslo účtu 20001-103380309/0800

Kontakt: Drahomíra Kolmanová, koordinace expozice
777581983, kolmanova@cestamipromen.cz


FLORIADE EXPO 2022

Jedna z nejprestižnějších světových zahradnických výstav otevírá opět po deseti letech své brány. Unikátní koncept, kdy je jednou za deset let přetvořen kus nizozemské krajiny za účelem ukázat to nejlepší, pokrok a řešená témata v zahradnickém oboru, se tentokrát koná v Almere nedaleko Amsterodamu. Kořeny výstavy sahají do roku 1960. V tomto ročníku je stěžejním tématem udržitelnost městské krajiny, život v ní a zelená městská infrastruktura. Začíná 14. 4. 2022. Jako již tradičně se představí v rámci výstavy nejen řada inovativních technologií a pokročilých řešení spojených s vytyčeným tématem, ale také jednotlivé státy a jejich příspěvek nejen k dané věci. To vše pak bude k vidění do 9. 10. 2022, aby se poté z areálu stal veřejný park s nabídkou mnoha udržitelných rekreačních a kulturních možností pro místní obyvatele. Projekčně se tentokrát pod areálem podepsala nizozemská kancelář MVRDV. Výstavu tradičně navštěvují více než tři miliony lidí.

Česká republika bude i v tomto ročníku zastoupena unikátní expozicí s názvem ORBIS FUTURI, tedy Svět budoucnosti. Stejně jako v roce 2012 bude ústředním bodem expozice mohutná socha Václava Fialy, tentokrát dílo nazvané UNIVERSUM. Je osazena do květnaté louky, která symbolizuje udržitelnost a pestrost krajiny a snahu efektivněji hospodařit s vodou v městském prostření. Prostor odkáže na filozofii a dílo Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského, od jehož narození letos uplynulo 430 let. Z jeho díla reflektuje myšlenku: Žádné nové pravidlo ani nařízení nemůže změnit svět, dokud jej člověk sám nepřijme ve svém srdci. Za tímto účelem expozice představí řadu citátů k zamyšlení. Jsou zavěšené ve větvích stromů – zelených dominant městského prostředí.

Děkujeme za podporu všem podporovatelům a dárcům, kteří se zapojili do reprezentace České republiky. Velice si ji vážíme. Za jakoukoli další podporu jsme vděčni – veškerou administrativu s Vámi vyřídí koordinátorka expozice.

kyticka floriade