header-podvecery header-podvecery header-nadrazi header-AEF

V neděli 9. října si poslední návštěvníci užili světovou zahradnickou výstavu Floriade Expo 2022 s tématem Rostoucí zelená města. Poslední den byl zakončen slavnostním zakončením a předáním cen všem účastníkům.

Floriade Expo 2022 se vyznačovala obrovským bohatstvím květin a rostlin, ale byla také celá o zelených inovacích a dalších způsobech, jak ocenit "zelenou", například o skutečných ekosystémech stromů a rostlin. Floriade byla jedinečná zejména svým arboretem s 3 000 stromy, které zůstanou součástí městské čtvrti "Hortus". Favority této výstavy byly Almeerse Wolunie, Treeport Zundert, Wilde Weelde, pavilon Amsterdam-Almere, Agroforestry a Groen Collectief. A mezinárodní oficiální účastníci Salt Water Cities ze SAE, Pigeon Towers z Kataru a německá Biotopia. Oficiální ceny udělovala odborná porota.

2022.05.22 Bezoekers Lageschaar Vaste Planten Feenstra Fotografie 3 1280x854

Oficiální ceny
Slavnostní předávání cen bylo součástí oficiálního závěrečného ceremoniálu. V souladu s předpisy AIPH (Mezinárodní asociace zahradnických producentů) a BIE (Bureau International des Expositions) byly uděleny ceny těm účastníkům, kteří nejvíce přispěli k úspěchu Expa a kteří prokázali nejlepší využití zahradnictví pro komunikaci tématu Expa: Pěstování zelených měst. Celkem bylo předáno 22 ocenění.

Zlatá cena Indoor Award - Dutch Innovation Experience - Přírodní pavilon a dům Exploded View.
Přírodní pavilon ukazuje budoucnost bytové výstavby, jejímiž klíčovými prvky jsou udržitelnost a cirkularita. Pavilon se skládá z 95 % z materiálů na biologické bázi, z nichž většina pochází z Nizozemska. Dům Exploded View beyond Building se skládá ze 100 přírodních materiálů. Podle poroty se tento účastník plně chopil tématu a umožnil nám nahlédnout do technologií a nápadů, které by mohly být součástí udržitelné budoucnosti. Přírodní svět má mnoho odpovědí na výzvy, kterým čelíme, a pavilon i dům to převádějí do úžasného zážitku pro návštěvníky.

Dutch Innovation Experience HR 2 1280x854 The Natural Pavilion 001 1280x853 1100521 1280x853

Zlatá cena za zahradní a krajinářský design - Lips Groen Hoveniers - FeelGood Garden
Tato zahrada je navržena tak, aby vás přirozeným způsobem stimulovala a dala zabrat vašim smyslům. "Když se procházíte touto zahradou, cítíte její energii. Vnesla do Expa silné barvy a emoce a zároveň je zahradou, která zasahuje srdce. Tato zahrada vychází z výzkumu a zkušeností, lidé se na takovém místě cítí lépe a porota to rozhodně cítila také."

Lips Groen HR 3 1280x854 2022.07 Lips Groen FloriadeExpo2022 Fotolinie 3 1280x853

Zlatá cena Venkovní zahrady - Německo - BIOTOPIA
Pro porotu to bylo velmi těžké rozhodování, protože nároky byly velmi vysoké. Účast Německa však pro porotu splnila všechny požadavky. "Se silným podpůrným týmem dokázali návštěvníkům zprostředkovat poutavý zážitek, díky němuž pochopili, jak může vypadat udržitelná budoucnost a jakou roli v ní můžeme hrát my všichni. Střešní zahrady ukázaly nové způsoby života, které integrují lidi a přírodu. Tým si udržel nejvyšší kvalitu až do konce a za to, čeho dosáhl, si zaslouží nejvyšší ocenění."

Germany HR 1 1280x854 2022.07 Biotopia FloriadeExpo2022 Fotolinie 8 1280x853

Zlatá cena Indoor - Japonsko - zahrada na farmě Satoyama
Japonsko předvedlo tradiční ekologickou zemědělskou zahradu a výstavu květin na farmě Satoyama. "Každé dva týdny, po celou dobu konání Expa, vytvořilo Japonsko ve svém pavilonu zcela novou květinovou expozici. Pokaždé si přivedli japonské odborníky na květinový design a úroveň byla mimořádně vysoká. Každá expozice odpovídala danému ročnímu období a tématu a zároveň ukazovala něco jedinečně japonského. Na tento úžasný úspěch by měli být velmi hrdí.

Japan AIPH Award HR 3 1280x854 Japan FloriadeExpo2022 1 1280x853

Zlatá cena Krajina - Lips Groen Hoveniers - FeelGood Garden
Zvláštní ocenění
Vedle výše uvedených ocenění byla udělena i zvláštní ocenění.

Cena za téma byla udělena dvěma účastníkům, kteří se silně propojili s tématem veletrhu Expo Growing Green Cities. Touto cenou byli oceněni nizozemští účastníci Circuloco a Agroforestry Stichting Weerwoud. Cenu Theme Prize získali mezinárodní oficiální účastníci Itálie za projekt Future Roots (venkovní expozice) a Indie za projekt Heralding Healthy Revolution through Horticulture (vnitřní expozice).

Podle poroty se na této výstavě skutečně vyznamenala řada oficiálních účastníků. Do své účasti vložili nadšení a péči a v mnoha případech i značné investice. Pan Tim Briercliffe, předseda poroty a generální tajemník AIPH, udělil pět zvláštních cen:
Nejedukativnější expozice
Cena za kulturní aktivity
Cena za pohostinnost
Cena za zážitek ze zahrady
Cena za udržitelnost

Nejedukativnější expozice - Spojené arabské emiráty - města se slanou vodou
"Nikdo by nemohl projít touto zahradou a pavilonem, aniž by se dozvěděl mnoho o problémech, kterým čelí Spojené arabské emiráty, a o úžasných řešeních, která jsou k dispozici díky využití rostlin. Tým SAE se postaral o každého návštěvníka a poskytl mu jedinečný zážitek z výstavy Expo. Byl to opravdu úžasný zážitek."

United Arab Emirates LR 3 1280x854 Guest experience immersive room6 1280x853

Cena za kulturní aktivity - Surinam - nejzelenější místo, odjakživa
"Surinamský pavilon jste nemohli zažít bez pocitu, že jste tam byli nejen s rostlinami, ale i s jídlem a lidmi! Při svých národních oslavách "ovládli Expo" a my všichni teď máme pocit, že Surinamu rozumíme mnohem lépe než dříve a cítíme jejich nadšení pro tuto velmi zelenou zemi."

Suriname LR 2 1280x854 2022.07 Paviljoen Suriname Floriades smll 1280x853

Cena za pohostinnost - Katar - Desert Nest
Výstava Desert Nest je inspirována přírodou a životem v poušti a nabízí pokrokovou vizi udržitelných způsobů života v souladu s životním prostředím. "V Kataru se všichni cítili vítáni. Nejenže jste si mohli prohlédnout úžasné holubí věže - nejvyšší věž vytištěnou na 3D tiskárně -, ale také jste mohli ochutnat kávu a datle a vyzkoušet si tradiční kroje. Bylo to, jako byste se sami ocitli v Kataru, a poskytli skvělý způsob, jak přivítat návštěvníky vlastní světové zahradnické výstavy A1 v Dauhá, která se otevře za pouhý rok."

Qatar LR 3 1280x854 2022.07 Qatar Desert Nest Floriade Fotolinie 2 1280x853

Cena za zahradní zážitek - Čína - Rostoucí čínská bambusová zahrada
Tato zahrada kombinuje tradiční čínskou krajinářskou architekturu a nejnovější poznatky v oblasti zahradnictví. "Na této Floriade Čína ukázala zázračnost a všestrannost bambusu jako základu své zahrady. Šli ještě dál a naplnili ji krásnými a dobře udržovanými kvetoucími rostlinami. Poskytli tak skutečný zážitek ze zahrady a dokonalé místo k posezení, odpočinku a ponoření se do zahrady."

China LR 1 1280x854 2022.05.08 Floriade A Growing Chinese Bamboo Garden 1280x853

Cena za udržitelnost - Belgie - Regenerační zahrada
Belgická zahrada je plná jedlých květin a rostlin. Belgický pavilon je malý, ale designově velký, s geometrickým, hravým a moderním designem a mimořádně udržitelný. Všechny materiály jsou plně opakovaně použitelné nebo biologicky odbouratelné. "Bez lidského zásahu by se pavilon mohl přirozeně rozložit. Bylo například použito křížem lepené dřevo, které je plně recyklovatelné, stěny a obklady nádvoří byly vyrobeny ze stlačených nepálených kamenů ze země v kombinaci s bioplastem na bázi škrobu z řas."

Belgium LR 1 1280x854 Belgie01 1280x853

Cena za pohostinnost - Katar - Desert Nest
Soutěže mají pro AIPH velký význam, protože podněcují účastníky k tomu, aby se zaměřili na vysoké zahradnické standardy, podněcují nové myšlení a nápady do budoucna a vytvářejí krásné zážitky pro návštěvníky.

Mezi jednotlivými ceremoniály předávání cen se o hudební intermezza se záběry ze zahajovací výstavy Vis a Vis postaral almereský hudební soubor Black Pencil, Ulrike Quade Company představila scénku z hlavní výstavy Floriade a poslední intermezzo obstarali tanečníci Theaterschool Almere spolu s projekcí Alluminous Light Art Festivalu Hive od Daphne Karstens.

Foto credit: Floriade Expo 2022