header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

C.k. střelecký sbor si nechal v letech 1899–1921 postavit podle plánů vídeňských architektů Fellnera a Helmera hotel. V roce 1930 byl objekt pojmenován Národní dům. Rok 1937 byl pro něj velmi zásadní – prošel modernizací a rekonstrukcí. Rok 1955 byl naopak katastrofální, vyhořelo čtvrté patro a při následné rekonstrukci musela být vyměněna část střechy. Rok 1992 přinesl nepovedenou privatizaci a následné letité vleklé soudní spory objektu velmi uškodily. Léta zatékání, růst houby a zmizení původního interiérového vybavení, to vše poškodilo někdejší národní dům více než obě světové války.
Po dlouholetém chátrání objektu a postupné degradaci nenahraditelných historických hodnot přistoupil vlastník k náročné obnově. Problémem byla nejen finanční náročnost, ale i technická stránka, pokud měly být použity dobové či alespoň památkářsky přijatelné postupy. Společnost Eltodo, která je v současnosti vlastníkem, se však k takto náročnému úkolu postavila ve spolupráci s památkáři čelem.
V současné době je objekt zcela zrekonstruován a slouží již svému původnímu účelu. Je zde hotel, dvě restaurace, vinárna, salonky a společenský sál, ve kterém pravidelně vystupuje Karlovarský symfonický orchestr, dále se zde konají plesy či jiné společenské akce.

  • Realizace proměny: 2010–2014
  • Iniciátor proměny: Ing. arch. Jan Fousek, FADW, s.r.o.
  • Investor: ELTODO NÁRODNÍ DŮM, s.r.o., Ministerstvo kultury ČR – Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón (restaurování fresek), Statutární město Karlovy Vary - Obnova památkově hodnotných objektů (restaurování fresek)
  • Další partneři realizace proměny: Karlovarští občané, kteří pomohli pomocí historických dokumentů a fotografií s návratem budovy do historického stavu.
  • Projektant: Ing. arch. Jan Fousek, FADW, s.r.o.
  • Realizační firmy: KLEMENT a.s..; AVERS, spol. s r.o.; AKANT ART, v.o.s.; PRACOM s.r.o.

www.karlovyvary.cz

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy