header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Zábeštní Lhotě byla postavena v roce 1842. V roce 1901 byly doplněny věžní hodiny od firmy Fr. Moravus z Brna. Během let kaple prošla několika úpravami a opravami, které byly z větší části uhrazeny z prostředků sbírky občanů obce. Na zadní stěně kaple je vsazena pamětní deska, kterou dodal kameník Jahoda z Hejčína. Nese nápis Padlým ve světové válce 1914-1918 věnují občané. Byla pořízena v roce 1928. K proměně přiměl obec celkově špatný stav chátrající kaple. Kaple je jednou z dominant obce je součástí kulturního dědictví. S návrhem přišla starostka obce Hana Blaťáková.
Oprava kaple probíhala v letech 2009–2012.V první etapě byly provedeny základní sanační práce. Konkrétně statické zajištění objektu lany a výměna střešní krytiny a krovů. Nově byla kaple zakryta pálenými taškami. Ve druhé etapě došlo na opravu provedení nových venkovních omítek, výměnu klempířských prvků a oplechování věže a kopule. Byla osazena nová žaluziová okna a vstupní dveře a vyměněny věžní hodiny. Nově byla provedena vnitřní elektroinstalace a napojení kaple na dešťovou kanalizaci. Ve třetí etapě se opravovaly vnitřní omítky a rekonstruovala se kruchta. Ve čtvrté etapě byly dokončeny vnitřní omítky včetně izolací a malba, vnitřní dlažba, terénní úpravy a venkovní nátěr.
Kaple se nachází u parku v dolní části obce okolo, okolo jsou rozmístěny lavičky. Před kaplí stojí kamenný kříž, který je ještě nutné opravit. Uvnitř kaple jsou nové lavice. V kapli se koná mše svatá vždy na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna, kdy bývají v naší obci hody. Na Štědrý den je v kapli vánoční koncert, který připravují místní občané a děti. Ale i ve všední dny je toto místo po proměně velmi příjemné k posezení a oddechu.

  • Realizace proměny: 20. 9. 2009 – 30. 11. 2012
  • Iniciátor proměny: Starostka obce Hana Blaťáková a zastupitelé obce Zábeštní Lhota
  • Investor: Obec Zábeštní Lhota s pomocí dotací z Ministerstva pro místní rozvoj – program Podpora obnovy a rozvoje venkova. (Na každou etapu obec získala dotaci 400 tis., celkové náklady opravy byly 2, 6 milionu Kč.)
  • Projektant: Ing. Hana Kuželová
  • Realizační firma: Středomoravské stavby s.r.o.

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy