header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

00 JHM Lednice titulDlouhá léta neudržované, nevzhledné a nevyužívané prostranství mezi studentskými kolejemi a hlavními budovami universitního kampusu, které zarůstalo pozůstatky chaotických výsadeb a spontánně se šířící vegetací, bylo na žádost vedení Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně proměněno ve vzorovou zahradu ukazující studentům práci s prostorem i s rostlinami.
Hlavní vizí bylo vytvořit v centru univerzitního kampusu nový a jedinečný prostor pro výuku i pro pobyt studentů, který bude odpovídat staleté zahradnické tradici a historii tohoto místa v samém srdci Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO.
Náročné stavební úpravy, spojené s asanací zasypaných sklepních jímek bývalého výrobního závodu, umožnily formovat prostor zcela nově, v duchu soudobé zahrady využívající terén, stavby, rostliny a vodu.
Akademická zahrada naplňuje všechny funkce spjaté s životem a posláním Zahradnické fakulty. Na ploše 5565 m2 je řešena jak pobytová a rekreační funkce, tak výchovně vzdělávací program.
Akademická zahrada se stala každodenní součástí života studentů. Mohou zde vnímat a studovat proměny rostlin, stává se pro ně inspirací, ukázkou možností práce s prostorem i s jednotlivými druhy rostlin. Každý den zde mohou pozorovat změny, kterými vegetace prochází, způsob růstu trvalek a dřevin, délku kvetení i charakteristické znaky jejich habitu. Studenti se také v rámci své praxe zapojují do údržby zahrady, což jim umožňuje poznat ji do detailu, uvědomit si všechny vegetační i stavební prvky, které ji tvoří.
Zahrada byla odedávna symbolem ráje, duchovním místem pro rozjímání i zábavu. To vše v sobě nese Akademická zahrada. Stala se tak novým reprezentativním centrem celého areálu Zahradnické fakulty.

  • Realizace: 1. 11. 2010 – 26. 9. 2011
  • Iniciátor proměny: Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně
  • Investor:
    • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
    • Jihomoravský kraj,
    • Zahradnická fakulta Mendelovy univerzita v Brně
  • Projektant: prof. Ing. Jiří Damec, CSc, spolupráce Ing. Jaroslav Novotný, Ing. Zora Kulhánková, Ph.D., Doc. Ing. Tatiana Kuťková, CSc.

01 JHM Lednice pred 02 JHM Lednice po

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy