header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Zdounky jsou malá obec na úpatí Chřibů v jihozápadní části Zlínského kraje, jejíž počátky sahají až do 13.století. Prochází jimi krajská silnice spojující města Kroměříž a Kyjov. Ve středu obce se nachází malé náměstí. Počátkem 80. let minulého století v obci došlo k rozšiřování krajské komunikace, jíž musely ustoupit staré domy na náměstí. Zdounky v té době zažívaly nebývalý rozkvět a zhruba v tomtéž čase bylo na náměstí mimo jiné vybudováno nákupní středisko s přilehlým parkovištěm. Vedle nákupního střediska zůstal stát místo celé fronty nízkých domků pouze jeden dům č.p.30.
Jednalo se o bývalou, sto let starou zemědělskou usedlost v majetku pana Valacha, soukromého zemědělce a chovatele jezdeckých koní. Uplynuly desítky let. Po smrti poslední majitelky, paní Marie Skácelové, rozené Valachové, dědicové nabídli dům k prodeji obecnímu úřadu. Pro obec se jednalo o strategické místo v samotném jejím středu s poměrně velkým prostorem. V roce 2014 byl dům i se zahradou vykoupen. Následně zastupitelstvo rozhodlo o demolici domu a terénních úpravách, které by prostor připravily k založení parku, aby se celé náměstí, trpící desítky let přemírou betonu a asfaltu ozelenilo, provzdušnilo a odlehčilo.
V tomtéž roce v souladu s projektem vznikl v části parku dětský koutek se stádem dřevěných oveček, které vytvořil umělecký truhlář pan Ladislav Sedláček. Byl dobudován ústřední prostor parku s kamennou kompozicí v podobě pískovce, jakožto symbolu blízkého pohoří Chřiby. Vznikla besídka, treláže s popínavkami a okrasné záhony plné levandulí a růží. V parku se setkává místní mládež, senioři odpočívají na lavičkách, po pěšinkách se prochází maminky s malými dětmi. Náměstí kvete od jara do podzimu.

  • Období realizace: 1. 1. 2016 – 22. 4. 2017
  • Iniciátor: Zastupitelstvo Obce Zdounky
  • Investor: Obec Zdounky
  • Další partneři: LIST – Atelier zahradní a krajinné architektury Uherské Hradiště, MgA. Lukáš Vrána, Ing. Alena Vránová; ČAK CZ, s.r.o., Kroměříž, Ing. Zdeněk Čevela; Zakládání a údržba zeleně, Kroměříž, Ing. Tomáš Vávra; místní spolky; základní a mateřská škola
    občané
  • Autor architektonického návrhu: LIST – Ateliér zahradní a krajinné architektury Uherské Hradiště, MgA. Lukáš Vrána, Ing.Alena Vránová
  • Fotografie: Obec Zdounky
  • GPS souřadnice proměny 49.2276833N, 17.3184822E

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy