header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Hrad Uhrovec, ukrytý ve Strážovských vrších, je považován za jednu z nejzachovalejších hradních zřícenin na Slovensku. Jeho počátky sahají do poloviny 13. století, kdy byl postaven jako reakce na možný mongolský vpád do tehdejších Uher. Největšího rozkvětu dosáhl hrad v 16.–17. století, kdy jej jeho majitelé, rodina Zayů, přestavěli ze středověké podoby na pohodlnější renesanční sídlo. Po požáru v roce 1848 hradní komplex postupně chátral, ale přesto si zachoval mnoho architektonických detailů z románského, gotického i renesančního období.
Obnovu provádí občanské sdružení Hrad Uhrovec. V průběhu oprav byl kladen důraz na zachování podstaty památky. Dřevěné nosné konstrukce se skládají z ručně vyřezávaných trámů zasazených do původních lůžek, které nesou masivní deskové podlahy. Původní pavlače nahrazuje nové dřevěné schodiště skryté do přilehlé dělové bašty.
Obytně–hospodářská budova na dolním nádvoří hradu byla k hradní zdi přistavěna v průběhu 17. století. Přízemí a horní patro sloužilo ke skladování a hospodářským účelům, zatímco první patro, přístupné dřevěnou pavlačí, bylo využíváno k bydlení. Obývací pokoj byl vytápěn kachlovými kamny. K cenným prvkům patří původní vápenné omítky, okenní a dveřní rámy zachované téměř v původním rozsahu. Cihlový štít s otiskem krovů umožnil obnovit původní tvar střechy. Třípodlažní budova poskytne prostory pro výstavní účely, společenskou místnost a ubytování pro hosty. Obnova památky byla oceněna odbornou i laickou veřejností při udílení ceny za architekturu CEZAAR 2021.

  • Období realizace: 4. 4. 2018 – 31. 1. 2021
  • Iniciátor: Mgr. art. Martin Varga; Ing. arch. Martin Kvitkovský; Ing. arch Pavol Paulíny, PhD.; Ing. Miroslav Matejko PhD.; Mgr. Peter Horanský
  • Investor: Občianske združenie Hrad Uhrovec
  • Projektant: Mgr. art. Martin Varga; Ing. arch. Martin Kvitkovský; Ing. arch Pavol Paulíny, PhD.
  • Autor (autoři) fotografií Mgr. Peter Horanský; Mgr. art. Peter Čintalan
  • GPS souřadnice proměny 48.7543069N, 18.3913981E

https://www.hraduhrovec.sk/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy