header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Do srdce manětínské historie se nejvyšší měrou zapsala hraběnka Marie Gabriela Lažanská. Právě jí vděčí zámecká oranžerie za svoji barokní podobu. Přeměnu skleníkové stavby iniciovala hraběnka Lažanská po ničivém požáru roku 1712, kdy plameny ohně nadobro pohřbily původní renesanční zámek i značnou část města. Díky převratnému zájmu, jenž hraběnka svému manětínskému panství věnovala, se ze zámecké oranžerie stalo místo setkávání, společenského ruchu i překrásné zimní zahrady.
Pro zámeckou oranžerii v Manětíně se stalo osudovým období po roce 1945, kdy se dostala do soukromých rukou. Bez potřebné péče chátrala, až z ní zůstaly jen obvodové zdi. Po revoluci se správa zámku snažila získat napůl zřícenou oranžerii zpět do svého vlastnictví, ovšem stalo se tak až v roce 1997. Dalších 22 let trvalo, než se podařilo získat 10 milionů nezbytných na generální opravu. Práce na celkové rekonstrukci začaly v březnu 2019 a v srpnu 2020 spatřila znovu vzkříšená oranžerie světlo světa a otevřela se návštěvníkům.
Na základě průzkumů bylo rozhodnuto, že stavba bude obnovena do podoby blízké baroknímu stavu. Došlo tedy k odstranění zbytků malých užitkových skleníků z 20. století a pozornost byla věnována zachycení historického půvabu interiéru oranžérie včetně opravy dříve zazděných nik. Pod opadávající omítkou se na stěnách objevily zbytky barokních maleb z 18. století. Současná budova oranžerie představuje atraktivní místo pro pořádání koncertů, výstav, společenských akcí či svatebních obřadů. Po období žalostného úpadku se tak znovu navrátila do časů své největší slávy – doby vrcholného baroka. V 18. století plnila především funkci reprezentativní, což dokládají i fragmenty původní freskové výzdoby. Působivá prosklená stěna nabízí výhled na přírodní exteriér.

  • Období realizace proměny: březen 2019 – srpen 2020
  • Iniciátor proměny: Libor Gabriel; Karel Mašek
  • Investor: Ministerstvo kultury ČR – program Rozvoj a obnova materiálně technické základny státních kulturních zařízení.
  • Další partneři realizace proměny: Národní památkový ústav; Státní zámek Manětín
  • Projektant: Projektový atelier pro architekturu a pozemní stavby spol. s r.o. ; Ing. Arch. Tomáš Šantavý
  • Realizační firma: Kypta - Stavoservis s.r.o.
  • Autor fotografií: Karel Mašek, Lenka Křesadlová, Renata Steidlová

Webové stránky proměny zámek Manětín
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy