header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Budova původního lomnického pivovaru zažila za svou existenci mnoho proměn. Její historie sahá až do 16. století. Pivovarská tradice byla však v roce 1922 přerušena. Pradědeček současných majitelů, sourozenců Barbory a Iva Pavlišových, koupil opuštěný objekt v roce 1925 a zařídil si v něm mimo jiné truhlářskou dílnu. Když se Ivo Pavliš již opakovaně svěřoval své nastávající ženě, že jeho velkým snem je mít minipivovar, plně ho v tomto nápadu podpořila a šla s ním do toho takříkajíc po hlavě. Takové nádherné místo s hlubokou tradicí přece stojí za to obnovit.
Manželé Pavlišovi založili společnost, aby mohli zažádat o bankovní úvěr. Nebylo to vůbec jednoduché – jakožto mladou společnost bez historie je minuly veškeré možnosti dotací a museli obejít několik bank, dokud nenašli jednu, kterou jejich podnikatelský záměr přesvědčil. Přesto se na počáteční investice skládala celá rodina a rekonstrukce pivovarské stodoly probíhala z velké části svépomocí. Pivovar se podařilo znovuotevřít na konci roku 2017. Od té doby Pavlišovi neustále investují do dalších technologických vylepšení a rozšíření.
Původní pivovar byl zcela soběstačný a v době své největší slávy dosahoval výstavu přes 2000 hl ročně. Vyžadoval tedy mnohem více prostoru na výrobu než současný minipivovar. Výstav za rok 2019 se pohybuje okolo 400 hl a určitě se bude v příštích letech zvyšovat. V prostorách původního pivovaru se nachází soukromý klub, kde rodina pořádá různé workshopy a koncerty. Tady také začínají komentované prohlídky pivovaru, které lze domluvit pro skupiny deseti a více osob. Interiér je obohacen množstvím obrazů, sbírkou starých cedulí a dalšími zajímavými muzeálními kousky. Do budoucna plánuje rodina pivovar ještě více zpřístupnit veřejnosti.

  • Realizace proměny: duben 2016 – listopad 2017
  • Iniciátor proměny: Jana a Ivo Pavlišovi
  • Investor: Genius noci s.r.o. - Jana a Ivo Pavlišovi
  • Projektant: Ing. arch. Lucie Pohanková
  • Realizační firma: Zdeněk Kounek
  • Autor (autoři) fotografií: Jana Pavlišová, Olga Alia Krulišová, Štimtim Production

Webová stránka proměny Genius Loci
Facebook proměny 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy