header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Na severní straně hřbitova, pod klenbou vysokých lip, stojí dvě kapličky. O jejich historii víme dnes velmi málo. Levá, obecní, kdysi sloužila jako hrobka, později jako pietní místo pro zemřelé před pohřbem. Pravá patřila před 2. světovou válkou farníkům ze sousední obce Klein Peterwitz (dnes polský Pietraszyn). Za války hrobku sovětští vojáci vyrabovali a podzemí s rakvemi vypálili. Po válce prošla lehkou opravou, pak po dlouhých 70 let pustla.
Zastupitelstvo obce se proto rozhodlo obecní kapličku rekonstruovat. A případně pomoct farnosti s rekonstrukcí druhé kaple. Psal se rok 2013. Po výběru projektanta, vypracování projektu, úspěšné žádosti o dotaci z MMR a výběru dodavatele proběhla rekonstrukce. V dalším roce se podařila dohoda s farností Sudice a druhá kaplička byla bezúplatně převedena na obec. Následovaly opětovné přípravy a rekonstrukce druhé kaple. Pod stávající omítkou se u kaplí našly staré bosáže a malby, u druhé kapličky proběhla také rekonstrukce vitráží.
Kaple jsou dnes okrasou hřbitova a slouží jako pietní místa. Levá je nadále využívána jako zakonzervovaná hrobka pro uložení různých ostatků při výkopu hrobů, před jejich opětovným uložením. Ta malebnější vpravo je celoročně otevřená, zdobí ji krásná malba a vitráže pro potěchu poutníků. I lidé z Polska sem dnes přicházejí položit květiny a zapálit svíčky.

  • Realizace proměny: září 2015 – srpen 2017
  • Iniciátor proměny: zastupitelstvo obce Sudice
  • Investor: obec Sudice, Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Petr Halfar – starosta, Stanislav Mika – malíř, Hana Baronová – vitráže, zastupitelé obce Sudice a její zaměstnanci
  • Projektant: Ing. Leo Chřibek
  • Realizační firma: CONE - STAVITELSTVÍ, a.s.
  • Autor (autoři) fotografií: Petr Halfar

Webová stránka proměny obec Sudice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy