header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Kostel sv. Terezie v obci Lesná je neobvyklý díky tomu, že jej odjakživa vlastnila obec. Na stavbě samotné se podíleli místní občané, pořádali na stavbu sbírky. Dokonce přispěl i císař František Josef I. Vystavěli jej místní zedničtí mistři. Svůj um prokázali na bohatě zdobeném průčelí. Stavba byla započata roku 1866 a slavnostní vysvěcení se konalo roku 1868. Během 20. století kostel chátral. Po roce 1990 opět pořádali místní občané sbírky a kostel byl opraven. Kvůli špatné volbě materiálů však nebyla obnova provedena kvalitně a občané volali po další opravě fasády.
Již na začátku tisíciletí se projekt opravy kostela objevil v investičních plánech obce, ale byl neustále odkládán. Po komunálních volbách v roce 2014 se daly věci do pohybu. Během roku 2016 byl nachystán projekt a na začátku roku 2017 obec úspěšně zažádala o dotaci z Ministerstva kultury a Jihomoravského kraje. V prvním roce realizace proběhla oprava střechy, fasády věže, obnoveno bylo průčelí a celý objekt byl odvodněn. Fasáda na zbylých zdech kostela se dočkala obnovy v následujícím roce.
Kostel dnes tvoří nepřehlédnutelnou dominantu obce. Díky obnovenému vnějšímu plášti je důstojnou připomínkou toho, jak jej vlastním úsilím budovali místní občané. Kostel je primárně využíván k liturgickým účelům, avšak snahou obce je zpřístupnit jej více i širší veřejnosti (akce Noc kostelů, koncerty apod.).

  • Realizace proměny: červen 2017 – říjen 2018
  • Iniciátor proměny: obec Lesná, občané obce
  • Investor: obec Lesná, Ministerstvo kultury, Jihomoravský kraj
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): NPÚ Brno, OŠKaPP MěÚ Znojmo
  • Projektant: Ing. arch. Petr Weiss
  • Realizační firma: Zdeněk Kounek
  • Autor (autoři) fotografií: Ivo Prchal

Webová stránka proměny obec Lesná
Facebook proměny 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy