header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Už ve 2. polovině 19. století v tehdejších městských parcích stála budova oranžérie s krásnou dřevořezbou, která položila základy sbírkových skleníků v Olomouci a byla dokladem tehdejší parkové architektury. Oranžérie je národní kulturní památkou, jejíž dřevěná konstrukce byla do olomouckých městských sadů převezena roku 1886 ze zámeckého parku ve Velké Bystřici. Předlohou pro její stavbu byla versailleská oranžérie a stala se zimovištěm 90 druhů exotických rostlin. Roku 1926 byla nahrazena moderním palmovým skleníkem. Kvůli špatnému technickému stavu jí hrozila demolice. Do roku 2012 sloužila jako provozní zázemí.
Z rozhodnutí vedení Výstaviště Flora Olomouc se v letech 2015 až 2018 uskutečnila rozsáhlá čtyř etapová rekonstrukce historické budovy oranžérie ve Smetanových sadech. Stala se tak opět chloubou historického olomouckého parku, a to i pro budoucí generace. Autor stavby je Ing. arch. Michal Sborwitz.
Nejstarší pamětnice olomouckých parků – stopadesátiletá oranžérie se znovu probouzí k životu. Obnovená oranžérie si zachovala svůj původní historický ráz a řemeslnou kvalitu a stala se perlou zasazenou do postupně revitalizovaného parkového prstence. Zrekonstruovaná oranžérie má celoroční, nejen kulturní využití. Slouží jako malá výstavní místnost či jako krátkodobá galerie. V oranžérii se pořádají svatby, soukromé oslavy, kulturní akce, koncerty či divadla a slouží i k volnočasovým a sportovním aktivitám.

  • Realizace proměny: 2015–2018
  • Iniciátor proměny: Výstaviště Flora Olomouc, a.s.
  • Investor: Olomoucký kraj; Ministerstvo kultury; Statutární město Olomouc; Výstaviště Flora Olomouc, a. s.
  • Projektant: Sborwitz Architekti

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy