header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Kaplička sv. Josefa vznikla v 80. letech 19. století. Místní se o ni až do 2. světové války starali a pravidelně ji udržovali. Nejstarší vyobrazení kapličky pochází z roku 1937, kdy se památka nacházela ještě v původním stavu: dva štíty, sedlová střecha pokrytá břidlicí, dva výklenky, ve štítu okénko pro sošku Panny Marie držící v jedné ruce žezlo, v druhé Jezulátko. Jak ale dokazují archivní snímky, začala v dalších desetiletích chátrat. Fotografie z roku 1964 již ukazují horší stav. Střecha je jiného typu, s jinou krytinou a spodní část stavby působí zchátrale. V 90. letech byla zcela zdevastovaná, otlučená, posprejovaná a bez jakékoli vnitřní výzdoby. Dokonce si ji vybrali za své útočiště bezdomovci. Kolem roku 2010 vše dovršila necitlivá oprava, při které byla na střechu osazena plechová střešní krytina a byly zazděny původní výklenky.
V roce 2017 přišel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík s návrhem na opravu kapličky do participativního rozpočtu městského obvodu Ostrava-Jih. Obyvatelé opravu podpořili, a tak v roce 2018 mohla být zrekonstruována do původního stavu z 19. století. Ve čtvrtek 6. září 2018 ji požehnal zábřežský farář Vítězslavem Řehulkou. Do útrob kapličky byla vložena pamětní listina, do výklenku pak sochy sv. Josefa a Panny Marie, obraz s podobou Panny Marie Čenstochovské a krucifix. Na pořízení sakrální výzdoby přispěli obyvatelé Ostravy-Jihu.
Kaplička s modro-bílým nátěrem znovu slouží církevním účelům, obyvatelé z okolí se u ní zastavují, setkávají, zapalují svíce či rozjímají. Bohatá vnitřní výzdoba kapličky je udržována několika dobrovolníky i náhodně kolemjdoucími. O svátcích je kaplička, nacházející se na vyvýšenině nad hlavní cestou, vnitřně osvětlena.

  • Realizace proměny: květen 2018 – červen 2018
  • Iniciátor proměny: Petr Lexa Přendík
  • Investor: Městský obvod Ostrava-Jih v rámci participativního rozpočtu
  • Další partneři realizace proměny: Obyvatelé Ostravy - příspěvek na vnitřní výzdobu kaple
  • Projektant: Ing. Petr Fraš
  • Realizační firma: SDS Komplexní Stavby, s.r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy