header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Soláň je místem, kde se historicky potkávaly aktivity umělců na Valašsku – malířů, spisovatelů, hudebních skladatelů a herců. Ve 40. letech minulého století ak. mal. František Podešva, který na Soláni žil a tvořil, navrhl realizovat stavbu, která by vytvořila podmínky pro pořádání „salonu valašských umělců“. Tuto myšlenku po 70 letech oživilo Sdružení pro rozvoj Soláně. Architekt Jiří Kotásek navrhl nový objekt Zvonice, který svým tvaroslovím navazuje na výraz staveb na Valašsku.
Projekt Zvonice byl připravován od roku 2004 a stavba samotná trvala pouhých 5 měsíců. Všichni od projektantů až po realizátory konstruktivně spolupracovali. Při otevírání Zvonice roku 2006 byly tyto přístupy pojmenovány „VALAŠI SOBĚ“. Hlavní myšlenka této stavby je dochována v nápisu na zvonu „V OBDIVU A ÚCTĚ K OBYVATELŮM HOR A UMĚLCŮM, KTEŘÍ V HORSKÉM PROSTŘEDÍ ŽILI A TVOŘILI, VE VÍŘE V ŽIVOTNOST JEJICH ODKAZU A BUDOUCÍ DUCHOVNÍ A MATERIÁLNÍ ROZVOJ SOLÁNĚ! Zvonice byla realizována Sdružením pro rozvoj Soláně. K jejímu vzniku přispěli všichni – mistři umění, města, obce, firmy i jednotlivci.
Zvonice se stala novou dominantou vyhledávaného místa, která harmonicky zapadá do okolní krajiny a působí jako by tu stála již odedávna. Použité materiály, kámen a dřevo, navazují na místní materiálovou základnu. Zvonice na Soláni slouží jako informační centrum a galerie umění. Během celého roku je instalována řada výstav a každoročně pořádá Sdružení řadu kulturně-společenských a zvykoslovných akcí, folklorní festival a koncerty. Je oblíbeným turistickým i kulturním centrem na Valašsku. Zároveň je i vyhledávaným místem pro svatební obřady.

  • Realizace proměny: květen–listopad 2006
  • Iniciátor proměny: Ing. arch. Jiří Kotásek, Ing. Miroslav Škrabal, Ing. Jaroslav Halašta, Karel Růčka
  • Investor: Společný regionální operační program (SROP); Ministerstvo pro místní rozvoj ČR; Sdružením pro rozvoj Soláně
  • Další partneři realizace proměny: Zlínský kraj; Rožnov pod Radhoštěm; Vsetín; Velké Karlovice; Karolinka;Hutisko-Solanec;Horní Bečva; Cobbler s.r.o.; KOH-I-NOOR a.s.; JALOVEC s.r.o.; JURÁŇ s.r.o.; N SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o.; PROJEKTinvest, s.r.o.; Johnson Controls Czech s.r.o.; POSAD STEEL s.r.o.; ROBE lighting s.r.o.; FREKOMOS, s.r.o.; TG TISK s.r.o.; Josef Tkadlec – zvonařský ateliér; 1. VASTO spol. s r.o.; DEZA, a.s.
  • Projektant: PROJEKTinvest, s.r.o. - Doc. Ing. arch. Jiří Kotásek CSc.
  • Realizační firma: 1. VASTO spol. s r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy