header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Objekt je významnou stavbou města, okresu i kraje. Jedná se o jedinou památkově chráněnou stavbu svého druhu na území Karlovarského kraje a je zřejmě i v ČR. Je architektonicky mimořádně hodnotnou budovou realizovanou na počátku 20. století podle architektonického návrhu ovlivněného secesí. Byl postaven jako vzorkovna prosperující porcelánky Karla Knolla, kam podnikatel vozil návštěvníky Karlových Varů. Současný majitel budovu koupil za účelem rozšíření tehdejších podnikatelských aktivit uskutečňovaných v sousedství objektu. Postupem času se majitel díky své původní stavební profesi začal více zajímat o objekt z hlediska jeho historie a architektonické hodnoty a snažil se objekt místo likvidace zachránit.
V r. 2000 začal odstraňovat závady způsobující zatékání do objektu, později začal opravovat střechu, krovy a stropy napadené dřevomorkou. V r. 2006 zajistil projekt na celkovou obnovu a od r. 2008 se objekt rekonstruoval na kavárnu-restauraci s výstavními prostory s předpokladem zaměstnávání OZP. V letech 2014–2017 byla obnova kvůli vypořádání SJM pozastavena. Mezitím se i negativně změnila legislativa pro zaměstnávání OZP a původní záměr je neaktuální. Objekt je nyní nabízen k prodeji nebo budoucímu pronájmu.
Obnova objektu dle původního projektu pokračuje, pro budoucí využití je důležitá priorita buď stravovací, nebo výstavní. Možné je i využití pro jakýkoliv obchodní obor reprezentativního charakteru. Přístup je zatím jen přes areál bývalé porcelánky, ale v budoucnu se předpokládá obnovení bývalého přemostění říčky Rolavy, čímž bude objekt přímo dostupný ze sídliště Čankovská a městské části Rybáře. Zároveň se předpokládá účelové a historické propojení s koupalištěm Rolava.

  • Realizace proměny: 2000–2023
  • Iniciátor proměny: Bohumil Svoboda
  • Investor: Bohumil Svoboda; OÚ Karlovy Vary; Havarijní program a PZAD MKČR; Karlovarský kraj
  • Další partneři realizace proměny: Projekt stav, spol. s r.o.
  • Realizační firma: Václav Duda - REKONSTRUKCE STAVEB

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy