header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Skalní hrad Valdštejn byl postaven v polovině 13. století na třech pískovcových skalních blocích. Založil jej rod Markvarticů a patří k nejstarším hradním sídlům v regionu Český ráj. Během své dlouhé historie prošel množstvím stavebních úprav. Od poloviny roku 2016 až do roku 2018 byla památka opravena. Obnovou prošel střešní plášť kaple sv. Jana Nepomuckého, opraven je přístupový most s barokními sochami, klasicistní vstupní brána se dvěma kočárovnami a Aehrenthalská terasa se schodišti spojujícími druhý a třetí skalní blok areálu hradu.
Zajímavostí areálu Valdštejna je, že se tu setkáme jak s hradní, tak i zámeckou architekturou. Při posledních úpravách byl sjednocen vzhled areálu a navrácena původní střešní krytina. V rámci proměny bylo upraveno i celé předhradí. Restaurována byla i socha sv. Antonína Paduánského a pískovcový erb na prvním nádvoří. Prohlídková trasa hradním areálem je postupně ke spokojenosti návštěvníků, doplňována dalším zajímavým mobiliářem.
Hrad Valdštejn leží uprostřed Hruboskalského skalního města na Zlaté stezce Českého ráje. Hradní areál zaujímá svojí návštěvností přední místo v rámci turistických atraktivit Libereckého kraje. Je turistickým cílem nejen pro návštěvníky tohoto regionu, ale i pro místní obyvatele. Během celého roku se zde koná velké množství kulturních akcí. Oblíbené jsou adventní a vánoční koncerty, kdy je hrad slavnostně vyzdoben.

  • Realizace proměny: 2016–2018
  • Iniciátor proměny: město Turnov; Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace
  • Investor: město Turnov; Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace
  • Další partneři realizace proměny: město Turnov; Ministerstvo kultury: Dotační program Záchrana architektonického dědictví; Liberecký kraj: dotační program Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji
  • Projektant: Strnadová - Girsa spol. s r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy