header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Opuštěný domek č.p. 17 je jedním z nejstarších v obci, byl řadu let neobydlený a postupně chátral. Dědic jej chtěl strhnout nebo za vysokou cenu prodat. Obci se však podařilo dům získat směnou za jiný pozemek. Starosta Jiří Řezníček přišel s myšlenkou vytvořit z něj živý spolkový dům tradic a řemesel se stálou expozicí života na venkově a zemědělství. Dům by měl být připomínkou pro příští generace, jak náročný byl život bez techniky.
Po vyklizení a vyčištění prostor domku i neudržované zahrady bylo postaveno sociální zařízení. Kamnář ze Slovenska Jan Bukviš zrekonstruoval kamennou pec. Nastěhování exponátů, celé rozvržení využití ploch a přípravu na otevření zajistili zaměstnanci obce a Dámský klub pod vedením Marie Breczkové. Exponáty věnovali občané Tučína, další byly dovezeny starostou a přespolními dárci.
Dům byl slavnostně otevřen 26. 10. 2018 ke 100. výročí vzniku Československa. V původní kuchyňce slouží opravená kachlová pec k přípravě teplých nápojů či buchet, jizba je připravena k posezení a probíhají zde ukázky starých řemesel — keramika, košíkářství, drhnutí peří, drátkování apod. V chodbě pod schody je stálá expozice archeologických vykopávek z oblasti tučínského potoka, na komoře sýpka a staré kuchyňské potřeby včetně starých osobních dokladů a fotek. Pod střechou jsou exponáty ze života v sekcích škola, prádelna, obydlí, švadlenky, sport a zemědělské ruční nářadí. Ve dvoře dílnička, chlév s králíky, chlév s krávou s možností dojení, mlátičky a fukary.

  • Realizace proměny: únor 2017 - září 2018
  • Iniciátor proměny: Jiří Řezníček, starosta obce
  • Investor: Obec Tučín; Olomoucký kraj – Program obnovy venkova 2017; Ministerstvo zemědělství ČR
  • Další partneři realizace proměny: Dámský klub Tučín, Národní památkový ústav – PhDr. Pavel Bureš, občané Tučína
  • Realizační firma: Střechy POTÁČEK, s.r.o.; Michal Pospíšil – POR Přerov

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy