header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Sbor dobrovolných hasičů má v Malém Újezdě mnohaletou tradici. Doklady o jeho založení v Jelenici, která patří pod Malý Újezd, spadají již do roku 1918. Tehdy zakoupili jeleničtí první čtyřkolou ruční stříkačku, kterou provizorně umístili do garáže ve mlýně. O devět let později, v roce 1927, byla vystavěna hasičská zbrojnice, která sloužila jako hasičské skladiště. V roce 1979 v akci „Z“ byla vybudována garáž pro hasičské vozidlo.
V roce 2018 se obec a dobrovolní hasiči shodli, že je potřeba zbrojnici zrekonstruovat. Důvodem byl špatný technický stav budovy a zejména fakt, že do garáže s nízkým stropem nebylo možné vjet s hasičským automobilem CAS, ten parkoval v soukromé garáži vzdálené 30 km od obce. Chybělo také sociální zázemí včetně šaten. Okny zatékalo a topení kamny nestačilo. V zimě technika zamrzala. S návrhem rekonstrukce přišli místní dobrovolní hasiči, kteří v roce 2010 obnovili svou činnost.
Na pravé straně budovy vyrostla garáž, která odpovídá potřebám hasičské techniky. Rozšířením vznikly chybějící šatny pro dobrovolné hasiče a nový sprchový kout. Objekt byl zateplen, má nová okna a dveře. Je vytápěný elektrickým kotlem, v učebně jsou instalována kamna na dřevo. Současný stav umožňuje nejen parkování veškeré hasičské techniky, ale prostory se staly také důstojným zázemím pro činnost hasičů.
Hasičská zbrojnice stojí vedle kaple Nejsvětějšího srdce, dominanty místní návsi. Na střechu zbrojnice byla umístěna zvonička podobná té na kapli.

  • Realizace proměny: 9. 4. 2018 – 19. 9. 2018
  • Iniciátor proměny: Jaroslav Peleška
  • Investor: obec Malý Újezd; Středočeský kraj; Ministerstvo vnitra prostřednictvím Generálního ředitelství; Hasičského záchranného sboru České republiky
  • Projektant: N-G.BUILDERS s.r.o. – Ing. Bc. Andrej Višňovský
  • Další partneři realizace proměny:
  • Realizační firma: PROFISTAV Czech s.r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy