header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Komplex budov č.p. 3 a 4 byl v roce 2008 prohlášen za kulturní památku, zařazenou do Seznamu nejohroženějších památek ČR. Domy jsou ojedinělým projevem architektury art deca v Ústeckém kraji a svou výjimečností dominují rumburské hlavní obchodní třídě.
Majitel Mgr. Jiří Kovář komplex budov převzal v roce 2009 po oddlužení a jeho současné snahy směřují k obnovení původních funkcí – kavárny a vinárny. Během roku 2017 byla obnovena historická fasáda u domu č.p. 4 – někdejší Clignonovy vinárny.
Cílem je obnovení původního vzhledu celého komplexu a rekonstrukce slavné vinárny, v jejímž předsálí by se nacházely připomínky historie komplexu i dalších staveb architekta Emila Röslera v českoněmeckém pohraničí. Ve shodě s historií by mělo být využito i přízemí č.p. 3, jen namísto prvorepublikové kavárny se uvažuje spíše o restauraci pověstné z období socialismu. Otázka hotel nebo byty zůstává otevřená.
Ku příležitosti rekonstrukce Venuše (dnešnímu názvu předcházel Krym a původní Café Henke) vznikly webové stránky (www.cafe-henke.cz), kde je popsána historie i současný stav objektů. V budově sídlí Spolek přátel Rumburku.
Zdevastovaný komplex převzal současný majitel v listopadu roku 2009. Po vyklízecích a zabezpečovacích pracích, zamezujících dalšímu vloupávání i protékání vody rozbitou nebo ukradenou střešní krytinou, byla v roce 2010 provedena oprava krovu stanové střechy domu č.p.3 (historická budova Café Henke). U č. p. 4 zbývá dokončit pokrytí stanové střechy nad Polotovary. Od roku 2012 je zde nový krov chráněn pouze lepenkou. Po úspěšné obnově čelní fasády bývalé Clignonovy vinárny (cukrárna + Polotovary) zbývá z venkovní strany ještě dodělat její sokl a schody do cukrárny (pouze pracovní název, pravděpodobně bude jiné využití).

  • Realizace proměny: září–říjen 2017
  • Iniciátor proměny: Mgr. Jiří Kovář, majitel
  • Investor: Ústecký kraj – Program na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje – 200 000 Kč, Vlastník budovy – 88 280 Kč

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy