header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Vila Stiassni byla postavena významným architektem Ernstem Wiesnerem pro bohatou rodinu židovského textilního průmyslníka Alfreda Stiassni. Její osud byl podobný jako u mnoha takových staveb na území tehdejší Československé republiky – za války ji využívalo gestapo a po válce byla znárodněna. Tím se ale začala psát zcela jiná historie. Po celou dobu totality sloužila vila k ubytování významných představitelů politického života Československé republiky a jejich zahraničních hostů. Prvním takovým návštěvníkem byl president Edvard Beneš. Současná proměna nastala, až když v roce 2009 vilu získal Národní památkový ústav.
V tu dobu to byla omšelá vila bez využití, navíc v zanedbané zahradě. Tím všechno začínalo. Pak následovaly měsíce průzkumů, hledání původních plánů a starých fotografií, zodpovědného projektování a stavební činnosti náročné na dnes už skoro zapomenutý precizní detail. A vila se změnila k nepoznání. Nebo lépe – navrátila se jí její někdejší noblesa. Skoro čekáte, že každou chvíli přijde paní domu s kyticí růží, aby ji dala do vázy. A v zahradě vyrostla nová moderní budova s přednáškovým sálem, v níž působí Metodické centrum moderní architektury. Slavnostní otevření těsně před Vánocemi 2014 bylo nádhernou tečkou za celým úsilím.
Od chvíle, kdy se vila Stiassni opět otevřela, prošly jí už tisíce návštěvníků. Při prohlídkách s průvodcem mohou obdivovat původní pojetí interiéru, doplněného uměleckými předměty i drobnostmi běžného života. Vila ale začíná žít i množstvím netradičních kostýmovaných prohlídek a řadou kulturních akcí. Kvetoucí zahrada zve k tichému posezení nebo naopak na zahradní slavnost. Pro odborníky i pro širokou veřejnost zde pracuje Metodické centrum moderní architektury, které pořádá odborné i populárně naučné přednášky a jehož chloubou je specializovaná knihovna s tématikou architektury moderny.

  •  Realizace proměny: září 2012 – prosinec 2014
  • Iniciátor proměny: Národní památkový ústav
  • Investor: Integrovaný operační program, Národní památkový ústav
  • Projektant: PROJECT building s.r.o. – celková obnova vily a zahrady, ARCHTEAM s.r.o. – nový přednášková budova
  • Realizační firma (firmy) Generálním dodavatelem stavby vily, objektů v zahradě i zahrady se stala společnost UNISTAV a.s. Specializované odborné práce na památkové obnově vily provedla stavební společnost ARCHATT, s.r.o.

www.vila-stiassni.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy