header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Při setkání starostky a místostarosty obce s pozdyňskými občany bylo navrženo, aby jejich kaplička prošla významnější opravou. Součástí bylo i přemístění pamětní desky padlým z I. a II. světové války. Kaplička stojí na pozdyňské návsi, která je přirozeným místem pro setkávání občanů. Vše v Pozdyni se odehrává právě u kapličky, proto jsme chtěli, aby se samotní občané podíleli na tomto projektu a pomohli tak vytvořit místo, kde se i nadále budou rádi setkávat.
V rámci přípravy projektu bylo zpracováno několik variant, jak barevného kabátu kapličky, tak i nové podoby pomníku padlým pozdyňským občanům. Hlavní výzvou pro nás bylo vybrat umístění a podobu nového pomníku tak, aby byla důstojně nahrazena původní pamětní deska nad vchodem do kaple. Při dalším setkání přímo u kapličky bylo odsouhlaseno, že nový pomník bude umístěn z boku kaple jako velký neopracovaný žulový kámen z nedalekého lomu. Dalším krůčkem za novým pomníkem bylo vytvoření nové pamětní desky.
Díky opravě kapličky a úpravě prostranství kolem ní se místo stalo ještě vyhledávanějším než dosud. Pozdyňští se zde setkávají ve stínu mohutných lip např. v létě při večerním zpívání nebo na Silvestra, kdy se zde o půlnoci sejdou se sousedy nad teplou polévku.
Text na pamětní desku si sepsaly pozdyňské ženy a je důstojnou vzpomínkou na padlé předky: „Vzdáváme úctu těm, kteří s námi žili a položili život za naši budoucnost.“

  • Realizace proměny: 25. 9. 2015 – 18. 11. 2015
  • Iniciátor proměny Pozdyňští občané a obec Hvožďany
  • Investor: Obec Hvožďany, Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Projektant: S-B s.r.o.
  • Realizační firma: BD stavby cz s.r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy