header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Renesanční zámek z roku 1596 s nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě byl postaven pro Karla ze Žerotína a jeho syna Viktorina v poslední čtvrtině 16. století jako renesanční čtyřkřídlá budova s arkádovým dvorem kolem pravoúhlého nádvoří. Nižší severní křídlo bylo přistavěno později a celý objekt obnoven po roce 1740 za Jana N. Podstatského z Prusinovic. V letech 1953 až 1964 dostal zámek novou střechu a v roce 2001 změnil majitele. Dosavadní správce, rožnovské Valašské muzeum v přírodě, jej převedl na Úřad městyse Hustopeče nad Bečvou.
Zámek byl dlouhodobě ve špatném technickém stavu a bez využití. Obnova zámku byla započata v roce 2005, kdy byly opraveny omítky rizalitu u hlavního vchodu východního křídla zámku. V následujícím roce byla dokončena obnova fasád východního a severního křídla. V roce 2007, 2008 a 2009 se podařilo staticky zajistit severozápadní arkýř a restaurovat renesanční sgrafitové omítky. Obnova arkýře v jihozápadní části byla dokončena v roce 2010. V letech 2011–2014 byly postupně obnoveny místností v prvním nadzemní podlaží zámku. V letech 2015–2017 byla vybudovaná plynová kotelna a započala oprava místností druhého nadzemního podlaží jižního křídla zámku.
Hlavním cílem městyse je komplexní rekonstrukce zámku, uvedení do trvalého užívání a ekonomického zabezpečení provozu celého zámeckého areálu. Už v tuto chvíli jsou pro veřejnost přístupné prostory bývalé konírny (slouží jako obřadní místnost, výstavní síň). Nachází se zde muzeum hudby a filmu, muzeum řeznictví a muzeum pivovarnictví s ochutnávkou zámeckého piva. Unikátní je lapidárium v zámeckém sklepení. V průběhu roku se zde konají různé kulturní, výroční a řemeslné akce spolků, občanů a městyse. Velkolepou ojedinělou kulturně společenskou akcí jsou Hustopečské dny, které se řadí již k nadregionálním akcím (přes 2500 návštěvníků).

  • Realizace proměny: 2005 – dosud
  • Iniciátor proměny: Zastupitelstvo městyse
  • Investor: Olomoucký kraj – Obnova kulturních památek, Ministerstvo kultury ČR – Program záchrany architektonického dědictví
    Městys Hustopeče nad Bečvou
  • Další partneři realizace proměny: VÁHALA a spol. s r.o. výroba a prodej masných a lahůdkářských výrobků
  • Projektant: Ing. arch. Pavel Röder, Petr Vojvodík
  • Realizační firma: BETY - stavby, izolace a služby, s.r.o.

www.ihustopece.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy