header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Jablonec nad Nisou se obnově drobných památek věnuje systematicky už několik let. Rok 2017 se dá bez nadsázky označit jako rok křížů. Půvabné je, že za obnovou vždy stojí sami místní. Díky dobrým vztahům a vstřícnosti jablonecké radnice, která kromě potřebných financí zajistila kameníky a restaurátory, se kříže znovu narodily.
Kříž v Rýnovicích je nemovitou kulturní památkou a byl značně zanedbaný. Po kdysi krásných kovaných křížích u zdi rýnovického kostela a Simmova kříže v Kokoníně zůstaly jen kamenné podstavce.
Rýnovické kříže
Litinový kříž v kované ohrádce nechal v r. 1866 zhotovit A. Jäger na památku prvního katolického kostela v Rýnovicích. Současná majitelka pozemku kříž darovala městu, na jehož náklady a s přispěním dotace ministerstva kultury jej kompletně zrenovoval restaurátor Radomil Šolc a umělecký kovář Petr Podzemský. Druhý rýnovický kříž stával od r. 1833 u hřbitova. Roku 1933 se stěhoval kvůli stavbě památníku 1. světové války ke kostelní zdi. Památník už nestojí, ale kříž, resp. jeho žulový podstavec u kostela, zůstal. Restaurátor a kameník Petr Verich na opravený sokl umístil zdobný litinový kříž s pozlaceným Kristem a bělostným závojem.
Simmův kříž
Kříž na Tyršově stezce v Kokoníně nechal r. 1800 vztyčit hospodář Josef Simm. Zbyly z něj jen povalené části kamenného soklu. Petr Verich sokl vyspravil a doplnil litinový kříž s Kristovým tělem. Kolem něj byly nově vysazeny javory kleny.

  •  Realizace proměny: 2017
  • Iniciátor proměny: Jablonečtí občasné a Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí Magistrátu města Jablonec nad Nisou
  • Investor: Kříž v Rýnovicích – Ministerstvo kultury ČR – Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím ORP (222 tis. Kč), Statutární město Jablonec nad Nisou (50,5 tis. Kč, Kříž u rýnovického kostela a Simmův kříž v Kokoníně – Statutární město Jablonec nad Nisou (90,7 tis. Kč.), Liberecký kraj – program Podpora ochrany přírody a krajiny (90,7 tis. Kč.)
  • Další partneři realizace proměny: Jablonečtí občané: Helena Mišurdová, Josef Šikola, Lenka Tomková, Otokar Simm, Milan Bajer
  • Realizační firmy: Petr Verich – restaurátor a kameník, Radomil Šolc – restaurátor, Petr Podzemský – umělecký kovář

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy