header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V místě bývalé tvrze stál již před rokem 1727 panský dům. Do podoby dnešního barokního zámku jej nechal přestavět Jan Josef Valdštejn v letech 1727–1742. Dle plánů Maxmiliána Kaňky proběhla přestavba, jejíž výsledek v Litvínově stojí dodnes. V letech 1791–1793 zde pobýval i známý světoběžník, literát a milovník žen Giacomo Casanova. Po 1. sv. válce byly honosné místnosti přestavěny na kanceláře a byty. Až do roku 1995 zámek chátral. Rekonstrukci navrhlo vedení města. Finanční podporu získalo z ministerstev financí a kultury ČR a Ústeckého kraje. Za dnešní podobu zámek vděčí kompletní rekonstrukci ukončené na sklonku roku 2014.
Historická stavba stojící přímo v centru města má za sebou velkou opravu, která objektu vrátila původní tvář. Revitalizací obnovy zámku byla na základě výběrového řízení pověřena firma ELA Litvínov. Zámek dostal novou fasádu, okna, dveře a podlahy. Restaurátoři opravili kování a kamenné portály a ostění. Vznikla také plošina pro vozíčkáře. Obrovskou proměnou prošla největší místnost v zámku, která byla v minulosti přepažena na byty. Bylo vybouráno vložené patro a příčky a byly restaurovány malby. Veškeré opravy stály více než 53 milionů korun, z toho dotace činila 41,8 milionů.
V současné době zámek slouží plně veřejnosti. Probíhají v něm rozmanité krátkodobé i dlouhodobé výstavy. Při návštěvě zámku zhlédnete plastiky akademického sochaře Stanislava Hanzíka, některé z vystavených soch se objevily ve filmu Pupendo. Expozice Vánoce po celý rok nabízí přehlídku nápadů, řemesel, zručnosti i vtipu. Vánoční ozdoby tradiční i zcela netradiční jsou celoročně vystaveny na vánočních stromcích. Na výstavě hraček jsou k vidění autíčka a mašinky značky HUSCH vyráběné v Horním Litvínově v letech 1925–1938. Zámek je místem kulturně-společenských akcí. Pořádají se zde velikonoční, podzimní a vánoční akce, zpestřené malými jarmarky a dětskými dílničkami. V letním období se na nádvoří konají promenádní koncerty. Reprezentativní velký sál, monumentální schodiště, nádvoří s lípou a blízký zámecký park nabízí prostory vhodné pro pořádání svatebních obřadů. V zámku sídlí Turistické informační centrum a různé spolky.

  • Realizace proměny: 2006–2014
  • Iniciátor proměny: Město Litvínov
  • Investor: Město Litvínov – 11 244 tis. Kč, Ministerstvo financí ČR – 32 mil. Kč, Ministerstvo kultury ČR – 9 640 tis. Kč, Ústecký kraj – 150 tis. Kč
  • Projektant: Projekční kancelář Arch 5D, Kamil Bílý
  • Realizační firma: ELA LITVÍNOV, spol. s r.o.

 www.e-region.czhttps://www.e-region.cz/destinace/zamek-valdstejnu-litvinov

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy