header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V roce 2002 Ondřej Slačálek koupil zchátralou tvrz Malešov nedaleko Kutné Hory. Vytyčil si tři základní cíle obnovy: Zaprvé, vrátit tvrz v rámci možností do podoby, v jaké mohla být na konci 15. století, v době svého největšího rozkvětu. Zadruhé, otevřít objekt veřejnosti pro příležitostné akce, oslavy či historické festivaly. A zatřetí, zřídit si v objektu soukromé bydlení pro sebe a svou rodinu.
Proměna probíhala po dobu 15 let za přispění rodiny, přátel, známých, a také řady šikovných řemeslníků. Velké části objektu byly nejprve vyklizeny a následně i opraveny svépomocí díky přátelům majitele, kteří zde trávili mnohé víkendy a dovolené, a kteří také spoluorganizovali a organizují akce probíhající na tvrzi. Rodiče majitele, kteří jsou již v důchodu, strávili na tvrzi obrovské množství času a významně pomohli s opravou. Do objektu též byly investovány nemalé prostředky, které šly na práci vybraných řemeslníků, podílejících se na odbornějších částech rekonstrukce.
Tvrz byla kompletně zkolaudována v roce 2017 a tím byla dokončena celá obnova. Je zde byt majitele, velké prostory, které jsou replikou či obnoveným originálem obytných prostor majitelů tvrze v 15. století, tvrz je obehnána hradbami s ochozy a nádvoří bylo vydlážděno. Veškeré kamenické i tesařské práce jsou dokonale provedeny původními technikami, takže celek je velmi autentický a evokuje dobu dávno minulou.

  • Realizace proměny: 2002–2017
  • Iniciátor proměny: Ondřej Slačálek
  • Investor: Ondřej Slačálek (95 %), Středočeský kraj (5 %)
  • Další partneři realizace proměny: Rodina, Přátelé

www.malesov.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy