header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Historie stanice Rovensko se váže k historii výstavby zdejší místní dráhy vedoucí z Jičína do Turnova. Již při plánování trati se rovenští zastupitelé, hlavně na popud místních podnikatelů, snažili, aby trať vedla kolem jejich města. Nadšení rovenských dokazuje i odkoupení 188 kusů akcií společnosti pro výstavbu dráhy, v celkové sumě 75.200 korun. Jelikož šlo o nezanedbatelnou částku, je to možná důvod, proč je místní lokálka nazývána dráhou jičínsko-rovensko-turnovskou. Provoz na trati byl slavnostně zahájen 18. října 1903, kdy byl v 10 hodin z Jičína vypraven slavnostně ozdobený vlak s osmi vozy.
Projektové práce byly zadány projektantovi Ing. Radomíru Hladkému, který se snažil zachovat typický ráz nádražní budovy s důrazem na to, aby i nadále zapadla do okolí. Práce byly zahájeny na konci června 2017 a celkový čas opravy byl velmi krátký, jen tři měsíce. Za tuto dobu dostala budova nový střešní plášť, kompletně novou fasádu, novou plochu peronního přístřešku včetně nových zpevněných ploch u přístupu k budově. Původní suché záchody byly zbourány a nahrazeny novou dřevěnou konstrukcí, pod kterou je umístěno celoroční mobilní WC pro cestující.
Budova osobního nádraží Rovensko pod Troskami leží v půvabné kotlině mezi starobylým hradem Troskami a strážnou horou Českého ráje Kozákovem, tedy přímo v srdci proslulého Českého ráje, mezi městem Turnov a Jičín.
Z tohoto důvodu je stanice přes léto v obležení davu turistů, kteří vyrážejí na pěší túry na řadu hradů, zámků a zřícenin v okolí. Jsme rádi, že se nám povedlo stanici dát důstojný kabát a nabídnout cestujícím komfort, který si tato stanice určitě zaslouží.

  • Realizace proměny: 28. 6. 2016 – 30. 9. 2017
  • Iniciátor proměny: Správa železniční dopravní cesty, s.o.
  • Investor: Správa železniční dopravní cesty, s.o.
  • Další partneři realizace proměny: Velký dík patří zaměstnancům, kteří ve stanici pracují a během oprav byli velmi vstřícní.
  • Projektant: Ing. Radomír Hladký
  • Realizační firma: Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy