header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Heroldovy sady tvoří historický park nacházející se v samém srdci Vršovic. Ve 14. století zde byly vinice. V roce 1842 koupil tyto pozemky od barona Jakuba Wimmera Jindřich Rangheri. Vysázel morušový sad, z nějž získával potravu pro bource morušového, kterého choval kvůli výrobě hedvábí. Po Rangheriho smrti továrna i sad zanikly a pozemky byly prodány drobným zemědělcům. V roce 1882 je i se zámečkem odkoupila obec a zpustlý sad byl přetvořen na veřejný park. Ten je v novodobé podobě rozdělen na oplocenou (a v nedávných letech renovovanou) a neoplocenou část.
Heroldovy sady představují jednu z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších parkových ploch v Praze 10. V roce 2013 proběhla rekonstrukce Vršovického zámečku, tzv. Rangherky, a přilehlé parkové zeleně, což bylo impulsem pro přípravu renovace neoplocené části parkové plochy. Městská část Praha 10 v roce 2014 zadala zpracování architektonické studie na její obnovu. Cílem rekonstrukce části Heroldových sadů bylo zachování charakteru historického parku a zároveň zlepšení jeho prostupnosti a atraktivity pro trávení volného času.
Po renovaci vznikl v parku průchod navazující na Estonskou ulici, byly upraveny zálivy s posezením a původní pás zeleně se stal prostupnějším. Nově vznikla cesta středem parku, která propojuje Moskevskou ulici a sportoviště s letní restaurací, a zároveň prochází přímo kolem památníku povýšení obce Vršovice na městec. Zpevněná mlatová plocha v jihozápadním rohu parku nabízí možnost setkávání, kterou místní občané postrádali. V parku proběhla kompletní výměna mobiliáře, instalace závlahového systému a veřejného osvětlení. Stromy, které ohrožovaly návštěvníky parku, byly nahrazeny nově vysazenými dřevinami.

  • Realizace proměny: 1. 10. 2016 – 31. 8. 2017
  • Iniciátor proměny: Městská část Praha 10
  • Investor: Městská část Praha 10; Hlavní město Praha
  • Projektant: Ing. Štěpánka Šmídová, ŠMÍDOVÁ LANDSCAPE ARCHITECTS s.r.o.
  • Realizační firma: Gartensta plus. s.r.o.

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy