header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Pozemek zahrady u 1. základní školy v Říčanech dlouho ležel ladem. Zajímavé prostory poblíž centra města byly zpustlé, drobné stavby poškozené a zchátralé. To vše přímo volalo po využití, které by pozemku vdechlo nový smysl. V té době nastoupil na místo ředitele školy Pavel Bednář, člověk nadšený do geologie. Okamžitě začal uvažovat o možnostech, jak pozemek v tomto směru využít.
Pan ředitel Bednář sdílel svoje myšlenky s Jakubem Halašem, ředitelem a geologem Muzea Říčany. Muzeum Říčany v regionu působí také jako vzdělávací instituce, která atraktivně interpretuje současné vědecké poznání a podporuje moderní vzdělávací trendy. Muzeum záměr rozvinulo a zanedlouho našlo způsob, jak jej uskutečnit. Díky finanční podpoře z evropských fondů (ESF a OPVK) se podařilo realizovat projekt Věda. Jedním z cílů projektu byla přeměna pozemku na Didaktické centrum geologie. Město Říčany k tomu kompletně zajistilo stavbu venkovní laboratoře a Muzeum Říčany doplnilo její vybavení.
Dnes je v didaktickém centru živo. V sezoně od dubna do října zde během týdne vede muzeum výukové programy pro školy. Minimálně jednou v měsíci je připravena zajímavá víkendová akce pro veřejnost.
Probíhá zde také vzdělávání studentů vysokých škol a pedagogů z praxe. Ti se zde dozvídají se, jak učit geologii, ale i biologii tak, aby byla pro žáky atraktivní a stali se z nich fanoušci přírodních věd.
Aktuální přehled akcí pro veřejnost naleznete na webu Muzea Říčany.

  • Realizace proměny: 1. 7. 2014 – 30. 11. 2014
  • Iniciátor proměny: Pavel Bednář (1. ZŠ Říčany), Jakub Halaš, Adéla Venerová a Kateřina Čiháková (Muzeum Říčany)
  • Investor: Město Říčany s podporou Evropského sociálního fondu (ESF) a Operačního programu vzdělávání a konkurenceschopnost (OP VK), projekt „Vědou ke vzdělání, vzděláním k vědě“
  • Další partneři realizace proměny: Ing. Martin Vokáč, Říčany – projektant stavební dokumentace laboratoře
  • Projektant: Ing. Ondřej Semotán, Strmilov – hlavní projektant celkového řešení
  • Realizační firma: Mgr. Petr Schnabl, Ph.D – SCIENTICA AGENCY, s.r.o. – realizátor venkovních expozic, PAMAK s.r.o. – realizátor stavby laboratoře

www.ricany.cz/org

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy