header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Podél 18 km dlouhé poutní cesty z Prahy do Hájku bylo postaveno v letech 1720–1734 dvacet výklenkových kaplí. Jak šel čas, začaly postupně mizet, až jich zůstalo stát pouhých jedenáct. Po kapli, která se zřítila v roce 1983, zůstaly na místě ruiny, ve kterých se zachovaly cenné kamenné prvky. Ty byly v roce 2014 deponovány do kláštera v Hájku a začalo se jednat o celkové obnově rozpadlé kaple. Pro obnovu kaple pořádal spolek koncerty, přednášky, výstavy, prodával drobné upomínky. Na trasu poutní cesty bylo rozmístěno celkem devět informačních panelů s mapou a popisem historie poutní cesty.
Projekt podpořilo město Hostivice, Ministerstvo kultury ČR a také řada sponzorů a dárců, kteří přispěli do spolkem vypsané veřejné sbírky. Stavba kaple začala v říjnu 2015 novými základy. Dochované pískovcové bloky byly odvezeny do dílny, odborně zrestaurovány a doplněny o nově vytesané chybějící prvky včetně ochranných sloupků před kaplí. Obnova kaple se mohla rozběhnout nejen z darů mnoha dárců, bylo jich přes dvě stě, ale také zásluhou přístupu majitele, města Hostivice, které dokázalo využít dotace od Středočeského kraje, Letiště Praha, a.s. a Řízení letového provozu ČR, s.p.
Obnovená kaple byla slavnostně požehnána panem kardinálem Dominikem Dukou během Mariánské pouti do Hájku v září 2017. V blízkosti kaple byla naším spolkem umístěna tabule, která poutníky, turisty a cykloturisty informuje o historii a průběhu obnovy kaple. Máme radost z obnovené tradice poutí a procesí, které se od nové kaple bude letos konat dne 8.září 2018. Těšíme se na setkání i s vámi.

  • Realizace proměny: 1. 10. 2015 – 31. 8. 2017
  • Iniciátor proměny: Spolek Poutní cesta Hájek, z.s.
  • Investor: MÚ Hostivice a spolek Poutní cesta Hájek, z.s.
  • Další partneři realizace proměny : Řízení letového provozu ČR, s.p., Letiště Praha, a.s., Středočeský kraj, Nadační fond Pomozte darem
  • Projektant: Ing. arch. Martin Feistner
  • Realizační firma: TERRIGENA Art s.r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy