header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Přesné informace o vzniku kaple, která je v Hodkovicích známa jako márnice, se nedochovaly. Její výstavbu lze předpokládat současně s farním kostelem na počátku 18. století, ale zaručit to nelze. Dle starých kostelních inventářů byla kaple v roce 1873 renovována a vybavena dřevěným oltářním stolem s dřevěným tabernáklem a do věže byl zavěšen umíráček. Střecha byla původně šindelová, ale při renovaci v roce 1873 byla pokryta břidlicí a kopule plechem. Kaple přiléhala k severovýchodní hřbitovní zdi. Z původního hřbitova se však dodnes dochovaly pouze pomníky u zdi kostela sv. Prokopa.
Márnice byla zakoupena v roce 2015 společně s přilehlou restaurací a penzionem. Nový majitel Josef Košek se rozhodl ji opravit. Protože se jedná o kulturní památku, oprava byla provedena pod dohledem oddělení památkové péče Městského úřadu statutárního města Liberec. Použité materiály byly konzultovány s odborníky, opravu pak provedla místní stavební firma.
Do výklenku nad vchodem márnice byla umístěna socha od MgA. Jitky Řenčové-Navrátilové. Socha představuje českého světce sv. Prokopa, jenž je patronem Hodkovic a zdejšího chrámu. Čerta, který je zpravidla zobrazován se sv. Prokopem, připomínají dva kovové rohy pod nohama světce. Dále namísto důtek světec drží skleněnou květinu – jako připomínku, že naše doba již alespoň částečně změnila metody a nepočíná si tak krutě.

  • Realizace proměny: 2016
  • Iniciátor proměny: Josef Košek
  • Investor: Josef Košek, Restaurace pod Kostelem
  • Další partneři realizace proměny: MgA. Jitka Řenčová-Navrátilová, Přátelé, kteří pomohli s umístěním pískovcové sochy vážící cca 300 kg.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy