header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Budova farní stodoly byla vystavěna na začátku 19. stol. jako hospodářská část k místnímu farnímu kostelu. V prostorách stodoly byly chlévy pro několik kusů dobytka. Koncem padesátých let minulého století odešel poslední farář z rosečské farnosti. Od té doby přestává mít církev o objekt zájem a pronajímá ho různým nájemcům, což se podepsalo na celkovém stavu budovy. V roce 2013 se stavba farní stodoly nacházela v havarijním stavu. Tehdejší starosta František Volf přišel s nápadem farní stodolu odkoupit, zrekonstruovat a využít nově opravené prostory jako zázemí pro místní Sbor dobrovolných hasičů.
Koupi budovy předcházela četná jednání zastupitelstva. Obec nakonec souhlasí s nákupem zchátralé farní stodoly do vlastnictví obce za 178 tis. Kč.
Naším zájmem bylo, aby se na přestavbě budovy podíleli převážně místní řemeslníci, spolky a občané Roseče. Například umělecký kovář vyrobil vstupní bránu a kované prvky, dřevěné vybavení je zhotoveno místním truhlářem. Protože tento objekt není památkově chráněný, nebylo možné získat na opravu dotace a celou přestavbu financuje Obec Roseč ze svého rozpočtu.
V současné době budovu čekají finální úpravy. Již je využívána pro společenská setkání místních, například adventní koncert, rozloučení s prázdninami nebo Andersenovu noc. Jsou zde umístěny historické hasičské stříkačky. Při letošních oslavách 650. let výročí od první písemné zmínky o obci zde proběhne Den řemesel.
Touto proměnou se podařilo vytvořit místo, kde se setkává světský a duchovní život obce. S tichým dohledem našich předků navazujeme na jejich dílo a dáváme místu nový smysl a rozměr.

  • Realizace: 2013–2017
  • Iniciátor:    František Volf
  • Investor:    Obec Roseč

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy