header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Na kompletní revitalizaci parku Na Špici stačilo osm měsíců a z neupraveného místa na soutoku řek Labe a Chrudimky, které bylo i přes den využíváno pouze zřídka, se rázem stalo vyhledávaný cíl procházek a místo aktivního odpočinku. Park byl do roku 2014 zanedbaný, bez jasné koncepce a nápadu. Porosty byly zaneseny náletovými dřevinami, stromový parter byl z větší části neprůchozí, asfaltová hřiště a chodníky narušila kořenová eroze.
Díky své poloze v blízkosti centra města a množství zeleně vybízel ke kompletní proměně. Byly zrekonstruovány parkové cesty a zpevněné plochy, úpravy se dočkala také zeleň. Projekt přitom kladl důraz na to, aby zůstal zachován přírodní charakter parku, tedy aby bylo zachováno maximum zelených ploch, aby byla co možná nejméně dotčena hnízdiště ptactva a park tak sloužil školním dětem i trochu jako učebnice přírodopisu. Zároveň s rekonstrukcí parku město vybudovalo unikátní lávku přes Chrudimku, která spojuje park se zámkem a Tyršovými sady.
Park se během chvíle stal místem pro každodenní rekreaci obyvatel Pardubic. Nové stezky jsou dnes hojně využívány k procházkám i k proběhnutí, využívají je bruslaři i cyklisté. Kromě rekonstrukce asfaltových hřišť na sportovní víceúčelová hřiště a výstavby zázemí pro tato hřiště se proměnily i travnaté plochy pro relaxaci a míčové hry (frisbee, fotbal, odpočinek). Novinkou je i malá písečná pláž a kurt pro beach-volejbal. Jednoduchá plovoucí mola zpřístupnila břehy řek a mohou je využívat milovníci vodních sportů i rybáři.
Nový park je ideálním místem pro pobyt rodin s dětmi díky bezpečnému dětskému hřišti, plnému zajímavých herních a cvičebních prvků. Park leží v blízkosti centra města, ale zároveň stranou od jeho trvale obydlených částí. Je proto vhodný pro pořádání kulturních a společenských akcí pod širým nebem.

  • Realizace proměny: březen – listopad 2014
  • Iniciátor proměny a investor: Statutární město Pardubice

www.pardubice.eu

Špice před špice po

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy