header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Malá obecní knihovna s dlouhou historií se potýkala s pozvolným, ale trvalým úbytkem čtenářů. Přispívaly k tomu jak neodpovídající prostory a špatné vybavení, tak i umístění mimo centrum. Obec se po mnoho let snažila o přesun knihovny do důstojnějších podmínek, hlavní překážkou však byl napjatý obecní rozpočet.
V sousedství vyhlášeného píseckého koupaliště se nachází sportovní areál. Jeho součástí jsou tenisové kurty, volejbalové a nohejbalové hřiště a hřiště na beach volejbal. Od písecké mládeže vzešel spontánní požadavek na vybudování hřiště na malou kopanou, obec registrovala i volání mladých rodin po dětském hřišti a Sokolů po sociálním zázemí v rámci areálu.
Písečná je častým cílem turistů. Záměrem bylo vybudovat naučnou stezku, seznamující návštěvníky s historií a současností obce.
Pro novou knihovnu se podařilo na přelomu roku 2014/15 zrekonstruovat dlouhodobě nevyužívané stavení na návsi. Knihovna byla vybavena třemi počítači s volným přístupem na internet, čtenářským koutkem, podkrovním prostorem pro pořádání besed a sociálním zařízením. Občané v rámci dobrovolné pomoci upravili venkovní prostor na návsi.
Po složitých terénních úpravách bylo v roce 2014 dobudováno veřejně přístupné hřiště na kopanou. Jeho součástí je krytá tribuna. Vedle sportovního areálu bylo zbudováno i hřiště pro děti, takže v tomto prostoru může sdílet své aktivity doslova celá rodina napříč generacemi.
Naučná stezka s historickou tématikou prochází obcí i celým jejím katastrem a měří přes 7 km. Návštěvníci se na 14 panelech dozvědí o zajímavostech z dávné i nedávné historie obce.

 • Realizace proměny: 2013–2015
 • Iniciátor proměny: KNIHOVNA (Obec + ZŠ Písečná), HŘIŠTĚ (Obec + občané) STEZKA (TJ Sokol Písečná + Obec)
 • Další partneři realizace proměny: NAUČNÁ STEZKA – autorka textu a grafické úpravy panelů - ak. mal. Šárka Bergerová
 • Investor: Obec Písečná a TJ Sokol Písečná.
 • Dotace:
  Knihovna: Ministerstvo pro místní rozvoj – Program obnovy venkova
  Hřiště: vlastní zdroje
  Naučná stezka: Program rozvoje venkova
 • Realizační firma: HZO Písečná, Agrostav Žamberk

www.pisecna.zamberk.cz

před Písečná po Písečná

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy