header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

titul Nové JavoříčkoSamotná proměna spočívá v kompletní rekonstrukci objektu někdejší školy a urbanizaci přilehlé lokality. Škola patří mezi významné místní stavby, neboť v dnešním Javoříčku již najdeme pouze dvě stavby z původní zástavby obce. Zbytek domů byl zničen 5. května 1945, kdy oddíl SS vpadl do obce, domy vypálil a bezmála čtyři desítky obyvatel povraždil. Po 2. světové válce sloužila nemovitost i nadále potřebám obce a v 80. letech 20. století zde byla umístěna muzejní expozice připomínající válečnou tragédii. Po roce 1990 přestala být budova udržována, měnila majitele a pustla. Situace se změnila až v roce 2010, kdy budovou získalo do svého vlastnictví sdružení Nové Javoříčko, které odstartovalo rozsáhlou rekonstrukci. Hlavním cílem bylo vybudovat odpovídající kulturně-informační zázemí.
Javoříčko a okolí patří mezi významné turistické cíle Olomouckého kraje, kdy zdejší pietní areál, jeskyně a nedaleký hrad Bouzov v posledních letech vytvořily trojici atraktivních turistických míst. Rekonstrukce bývalé školy a jejího okolí byla zahájena se záměrem vybudování expozice o historii obce, amfiteátru pro pořádání kulturních akcí, dětského hřiště a odpovídajícího místa pro občerstvení s odpočinkovou zahradou. Návštěvníci expozice zde budou mít možnost zhlédnout dokumentární film o javoříčské tragédii. Amfiteátr, který volně navazuje na okrasnou zahradu u školy, nabídne zázemí pro pořádání hudebních a divadelních produkcí. Plánujeme rovněž pořádání regionálních farmářských trhů nebo sportovních akcí.

  • Realizace proměny: 2010–2014
  • Iniciátor proměny: Občané Javoříčka – sdružení Nové Javoříčko
  • Další partneři realizace proměny: Místní akční skupina Moravská cesta, Zahradní centrum Marciánová, Obec Luká
  • Investor: ROP Střední Morava, Program rozvoje venkova – Opatření IV.1.2. - Realizace místní rozvojové strategie, Olomoucký kraj, soukromé zdroje

www.javoricko.com

před Nové Javoříčko 1 po Nové Javoříčko 1 5A před zahrada Nové Javoříčko po zahrada Nové Javoříčko FP012984

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy