header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Renesanční Bílá věž zdobí město Hradec Králové již od druhé poloviny 16. stol. Je nejvyšší dominantou města (72 m) a z jejích ochozů se návštěvníkům otevírá jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. V posledních letech věž ožila výstavami, stala se centrem akcí cestovního ruchu a kultury. Z dlouholetého spánku se uvnitř Bílé věže probudil i třetí největší zvon v České republice – Augustin, který byl slavnostně znovuvysvěcen 28. srpna 2008. Bílou věž lze mimořádně navštívit i při nočních prohlídkách nebo zde prožít svítání nad Hradcem Králové s bohatou snídaní, či se dokonce účastnit zvonění na zvon Augustin.
Cílem rekonstrukce této nemovité kulturní památky byly především stavební úpravy interiéru a exteriéru a dále nástavba objektu pokladny (stávající objekt pokladny byl odstraněn). Nástavba bude sloužit jako pokladna, technologické zázemí pro audiovizuální a světelné efekty instalované ve věži a v neposlední řadě tudy vede nový vstup na vyhlídkovou věž. Dále bylo restaurováno stávající kamenné vřetenové i ocelové schodiště, hodinový stroj i zvon Augustin a opraven krov. V obvodové zdi kaple sv. Klimenta vznikl nový otvor, který slouží jako nový vstup do věže. V rámci projektu byl zrestaurován vnější i vnitřní plášť věže.

  • Realizace proměny: 2013–2015
  • Iniciátor proměny: Statutární město Hradec Králové
  • Další partneři realizace proměny: architekt Jaromír Chmelík s.r.o.. – autor stavby, mistr tesař Petr Růžička – zvonařská obnova zvonové stolice
  • Investor: Regionální operační program Severovýchod
  • Projektant:  Arch.Design project, a.s.
  • Realizační firmy: BAK stavební společnost, a.s., RenoArt s.r.o.

www.bilavez.cz

 před Hradec Králové po Hradec Králové

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy