header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci, ale navštívit putovní výstavu Má vlast cestami proměn můžete kdykoliv! Stačí si vybrat její aktuální destinaci. Na výstavu narazíte v různých koutech Česka. Výstava putuje celkem v šesti originálních kolekcích, každá představuje proměny z jiných krajů ČR. Náš tip je spojit návštěvu výstavy s výletem po okolí, ve kterém vždy najdete nějakou z proměn – obnovenou památku nebo jiné místo. Z letošního ročníku výstavy máte na výběr 97 zvelebených míst! Pro snadné plánování trasy použijte mapu proměn.

Chcete vědět, kde výstavu potkáte právě nyní?

Chodouny: 24. 8. – 18. 9.

Opravená zvonice v obci ChodounyObec Chodouny se nachází nedaleko Roudnice nad Labem. V těchto dnech tu můžete navštívit kolekci, která obsahuje proměny kraje Libereckého a Ústeckého a hlavního města Prahy.

Chodouny se na výstavě prezentují také svou vlastní proměnou – opravou místní zvonice, která pochází ze 14. století. Kromě svolávání místních dříve sloužila také k sušení chmele.

Lipník nad Bečvou: 22. 8. – 29. 9.

Výstava v zámeckém parku v Lipníku nad BečvouRádi se procházíte po zámeckých parcích? Zavítejte do Lipníku nad Bečvou. V zámeckém parku si až do konce září můžete prohlédnout výstavu a proměny z Olomouckého kraje.

Obnovu zažil samotný zámecký areál, včetně parku. Můžete tedy na vlastní oči porovnat, jak fotografie na výstavě odráží atmosféru tohoto místa.

Klimkovice: 1. 8. – 30. 8.

Zrekonstruovaná mateřská škola ve VřesiněDo Klimkovic to výstava neměla ze svého minulého stanoviště daleko, přestěhovala se pouze z vedlejší obce, z Vřesin u Ostravy. V těchto dnech si zde můžete prohlédnout příběhy proměn z Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Pokud popojedete do Vřesiny, narazíte na proměnu, kterou se obec prezentuje na výstavě. Jde o rekonstrukci mateřské školy, při které pomáhali rodiče, děti i pan starosta.

Vsetín: 7. 8. – 6. 9.

Muzeum lidové kultury a tradic ve VlachovicíchValašský Vsetín je až do prvního týdne v září zastavením pro kolekci, na které uvidíte proměny Jihomoravského a Zlínského kraje.

Za návštěvu stojí také nedaleká obec Vlachovice, kde narazíte na další proměnu letošního ročníku – opravenou lidovou usedlost z 19. století, ve které dnes sídlí Muzeum lidové kultury a tradic Vlachovska.

Dobřany: 21. 7. – 3. 9.

Centrum služeb pro turisty ve Starém PlzenciNa zahradě u kostela sv. Víta (nám. T.G.M.) v Dobřanech si můžete každý den od 9.00 do 17.00 (o víkendu od 13.00 do17.00) prohlédnout kolekci s proměnami Jihočeského, Karlovarského a Plzeňského kraje.

Pokud budete mít čas na výlet po okolí, zastavte se ve Starém Plzenci – jako výletníkům Vám jistě přijde vhod Centrum služeb pro turisty u hradu Radyně vybudované ve staré hájence.

Vraný: 21. 8. – 28. 8.

Pomník ve VranýmVe Vraným v Středočeském kraji můžete navštívit kolekci výstavy, která ukazuje proměny z několika krajů – Královéhradeckého, Pardubického, Středočeského a Vysočiny.

Přibližně 2 km západně od městyse Vraný, při silnici č.II/ 239, narazíte na pomník, který byl vybudován v roce 1913 k 100. výročí války proti Napoleonovi. Pomník byl před pěti lety kompletně zrestaurován a je součástí letošního ročníku výstavy.

Praha 10: 1. 8. – 10. 9.

Výstava v areálu GutovkaJestli rádi sportujete, volnočasový areál Gutovka je ideální místo pro aktivní odpočinek. Během oddechového času se zastavte u výstavy. K vidění je tu speciální kolekce, ve které se představuje jedna proměna z každého kraje a vítězové z minulého ročníku.