header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Nezařazené

Luděk Vele (*1951)
osobnost projektu Má vlast cestami proměn 

Je držitelem dvou cen Thálie v letech 1995 a 1996 a medaile Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) 2021, která mu byla udělena k jeho životnímu jubileu jako poděkování za dlouholetou a úspěšnou uměleckou práci a šíření dobrého jména české kultury. Čtvrt století organizoval benefiční koncerty na hradě Grabštejn, a tím velkou měrou přispěl k jeho záchraně. Veškerý výtěžek z koncertů zůstával na obnovu této kulturní památky. Podařilo se tak opravit kapli svaté Barbory, její osvětlení a varhany. V roce 2015 začaly benefiční koncerty v kostele sv. Barbory v Rynolticích a hlavním účinkujícím je opět Luděk Vele. Jak s humorem řekl, chce spřátelit ty dvě Barborky. S Podještědím je úzce spjat, přestože od roku 1983 byl v angažmá Národního divadla v Praze. Začínal v libereckém divadle F. X. Šaldy a velkou část života prožil ve vesničce pod hradem Grabštejn. Stoupání k němu opět zdobí Stezka smíření se 14 zastaveními. I ta je zde díky Luďkovi Velemu.
Luďkovy benefiční koncerty a síla osobnosti přinesly 55 milionů korun na obnovu Grabštejna, díky Luďkovi Velemu se stal hrad národní kulturní památkou a dostal se do povědomí turistické i kulturní veřejnosti. Hrad je tedy zachráněn... Zachránil ho svým uměním a svým srdcem... A nyní se podílí na dalších záchranách, třeba chotyňského nádraží nebo již zmiňovaného rynoltického kostela.

Luděk Vele tradičně zahajuje českou a slovenskou hymnou, svým nádherným silným hlasem, výstavu Má vlast cestami proměn – příběhy domova. Každoročně a bezúplatně. Děkujeme!
Pořadatelům výstavy je velkou ctí udělit panu Luďkovi Velemu titul Osobnost projektu Má vlast cestami proměn.
18. 6. 2022, Strahovský klášter, Praha

XhZ5PgUA IMG 24760  IMG 24761

Neuvěřitelné proměny poničených staveb a opomíjené krajiny dokazují, že když se chce, všechno jde...
Kolekce vítězů 14. ročníku soutěžní výstavy Má vlast cestami proměn/ Moja vlasť kultúrne premeny Slovenska je k vidění do konce října v exotickém prostředí Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 Na Slupi.

Číst dál...

Město Mohelnice se snaží zlepšit nakládání s dešťovou vodou na svém území a také zpříjemnit v letních měsících klima na veřejných prostranstvích. Díky tomu také vznikl projekt „ZŠ Mlýnská, Mohelnice – Revitalizace střech, nakládání s dešťovou vodou“. Jeho autorem a hlavním hybatelem byl starosta obce Ing. Pavel Kuba. Projekt měl za cíl nejen realizaci zelené střechy, ale také venkovní terasy přístupné z hlavní budovy školy.
Z původní myšlenky vznikla za účasti projektanta projektová dokumentace se všemi potřebnými povoleními. Následně se celý projekt ucházel o dotaci z programu SFŽP. Po schválení realizace projektu městem Mohelnice a výběrem zhotovitele proběhla jeho úspěšná realizace. Vznik zelené střechy probíhal za velké podpory ředitelky školy Mgr. Marcely Vlasákové.
V současnosti má Základní škola Mohelnice, Mlýnská 1, na objektu jídelny vybudovanou zelenou střechu, která slouží v mnoha ohledech. V horkých letních dnech je využíván instalovaný mlžící systém pro zlepšení mikroklimatu v okolí budovy jídelny. Srážková voda nyní není odváděna do dešťové kanalizace, ale je využívána pro závlahu zeleně na střeše. Základní škola vybudováním terasy na střeše jídelny získala i další výukový prostor, zelená plocha střechy slouží jako malá botanická zahrada. V neposlední řadě realizací tohoto projektu došlo i k estetickému zkrášlení střechy, na kterou jde vidět z vyšších pater hlavní budovy školy.

  • Realizace proměny: červenec – listopad 2019
  • Iniciátor proměny: Ing. Pavel Kuba, starosta
  • Investor: město Mohelnice, Operační program Životní prostředí
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Mgr. Marcela Vlasáková, ředitelka základní školy
  • Projektant: KOVO CZ s.r.o.
  • Realizační firma: SVOBODNÉ ZAHRADY KLUS, s.r.o.
  • Autor (autoři) fotografií: Jiří Ferbínek