header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Obec Okrouhlá nikdy neměla náves nebo náměstíčko, a tak v roce 2010 přišli její představitelé s nápadem využít louku naproti úřadu a vybudovat zde místo, které by se mohlo stát srdcem obce. Prostor, který bude využíván nejen pro setkávání občanů Okrouhlé a relaxaci, ale který by se mohl stát i lákadlem pro turisty a sloužit pro vzdělávání školáků. A tak zde byly vybudovány unikátní sluneční hodiny, geologický park a malá meteorologická stanice.
V rámci přeshraniční spolupráce vznikl ekologický projekt s názvem Zelený most, podporovaný Evropskou unií. Za téměř tři čtvrtě roku vyrostla před obecním úřadem kruhová náves, podél které jsou rozmístěny lavičky. Na střed kruhu byla umístěna kamenná skulptura z čedičových kvádrů, která představuje ručičku slunečních hodin. Ve tvaru ciferníku je rozmístěno dvanáct stromů typických pro Novoborsko (lípa, bříza, jilm, dub, buk, habr, jedle, jeřáb). Dále jsou zde umístěny kameny, rovněž charakteristické pro krajinu v okolí Okrouhlé (čedič, znělec, tefrit, slepenec, pískovec).
V současné době jsou asi největším lákadlem krásně vzrostlé stromy představující číslice na ciferníku hodin. Když svítí slunce, stín obrovského tefritu uprostřed návsi ukazuje čas. Při procházce dendrologickou a geologickou stezkou, na které mohou návštěvníci vidět až několikatunové kameny ze všech koutů Novoborska, jsou rozmístěny informační tabule s detailním popisem, fotografií a místem výskytu hornin i dřevin.

  • Období realizace: 2. 6. 2010 – 11. 12. 2012
  • Iniciátor: Zastupitelstvo obce
  • Investor: ;Evropský fond pro regionální rozvoj; obec Okrouhlá
  • Projektant: Ing. arch. Leoš Bogar
  • Autor architektonického návrhu: Pavel Rückl - geolog, autor projektu naučné stezky
  • GPS souřadnice proměny 50.7665631N, 14.5274289E

www.ouokrouhla.cz

https://www.virtualtravel.cz/export/okrouhla/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy