header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Na počátku proměny stál charismatický farář Miloš Szabo, který přišel do Bubenče v roce 2015 z žižkovské farnosti. Přivedl si s sebou architekta Jana Kazimoura, se kterým se znali řadu let. Fara v Bubenči dlouho neměla faráře a byla zanedbaná. Navíc trpěla necitlivými přístavbami z první poloviny 20. století. Chyběly důstojné toalety, a především útulné místo pro setkávání.
Architekti Jan Kazimour a Karolína Kripnerová přišli s velmi citlivým návrhem, který splnil veškeré provozní požadavky a očistil původní barokní objem tradiční farní budovy. Té se jen letmo dotýkají prosklenými plochami nové přístavby toalet a farního úřadu. Barokní objem tak patřičně vyznívá. Rekonstrukce zachovala maximum historických prvků památkově chráněné stavby. Bylo znovu použito tradičních vápenných maleb, historických špaletových oken, dubových parket, cementové dlažby, teraca. Na moderních přístavbách se pak uplatňují trvanlivé materiály jako nerez, sklo a mramor. Rekonstrukci farníci přijali vřele. Fara je dnes velmi živým místem, kde se schází lidé všech věkových kategorií. K posezení láká i překrásná farní zahrada, která umí dávat plody. K dispozici je velká učebna, farní kuchyně, farní kancelář se salonkem. V patře se pak nachází byt faráře.
Architekt Jan Kazimour získal cenu farnosti za mimořádný přínos k jejímu rozvoji za rok 2019. Úspěch má stavba i u památkářů i v odborném tisku, který citlivý přístup chválí. V těžišti úspěchu však jednoznačně stojí farář Miloš Szabo, který je pro společenství farnosti u Sv. Gotharda opravdovým Otcem.

  • Období realizace proměny: květen 2018 – duben 2019
  • Iniciátor proměny: ICLic. Mgr. Miloš Szabo, Th.D., farář
  • Investor: Římskokatolická farnost u kostela sv. Gotharda Praha 6 - Bubeneč
  • Další partneři realizace proměny: Arcibiskupství pražské
  • Projektant: Ing. arch. Jan Kazimour; Ing. arch. Karolína Kripnerová, Ph.D. www.kazimour.com
  • Realizační firma: AMO, spol. s r.o.
  • Autor fotografií: Filip Šlapal

Webové stránky proměny  farnost BubenečKazimour Kripnerová architekti.
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy