header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Výstavnou vilu si nechal v roce 1924 postavit ředitel sousední přádelny Oswald Schubert. V majetku rodiny zůstala vila do roku 1945. Poté byl objekt čtyři desetiletí využíván jako jesle. Od roku 1997 zde sídlila městská knihovna, prostory využívalo mateřské centrum a další organizace. Vila se v poválečné době nevyhnula úpravám, do současnosti se ale dochovala v mimořádně autentické podobě včetně řady detailů. V roce 2016 byla díky iniciativě města zapsána na seznam nemovitých kulturních památek. Městu se také podařilo zajistit prostředky na kompletní rekonstrukci.
Stavební úpravy se v první řadě soustředily na úpravu dispozice v jednotlivých podlažích pro nové funkční využití s důrazem na zachování a repasi dochovaných architektonických a uměleckořemeslných prvků. Díky provedené hydroizolaci se nyní využívá i suterén budovy. V druhé řadě se stavební úpravy soustředily na obnovu vzhledu vnější podoby objektu, a to především na obnovu poškozených fasád, výplní otvorů, obnovu a doplnění uměleckořemeslných prvků. Na střechu se vrátila původní přírodní břidlice.
Objekt dnes slouží jako komunitní centrum pro devět neziskových organizací, které v Hrádku nad Nisou působí v oblastech sociálních, psychologických, poradenských a nízkoprahových služeb. Při rekonstrukci se podařilo ve shodě s orgány památkové péče najít řešení, které umožňuje využití vily pro tyto účely, ale zároveň i zachování autenticity stavby. I dnes můžeme obdivovat reprezentativní dřevěné schodiště, mramorový krb, štukové stropy, vestavěné skříně, původní okenní i dveřní výplně, kování na dveřích a oknech, kované mříže nebo okapové chrliče. Kompletní rekonstrukce Schubertovy vily byla mezi nominovanými stavbami na Cenu Karla Hubáčka – stavby roku Libereckého kraje v roce 2020. Je dalším příkladem péče, kterou město Hrádek nad Nisou věnuje ochraně svého kulturního dědictví.

  • Období realizace proměny: 2018–2019
  • Iniciátor proměny: Město Hrádek nad Nisou
  • Investor: Město Hrádek nad Nisou
  • Projektant: Projektový ateliér DAVID s.r.o.
  • Realizační firma: Trigema Building a.s.
  • Autor fotografií: Roman Sedláček, Vít Štrupl

Webové stránky proměny Hrádek nad Nisou 
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy