header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Brněnské autobusové nádraží Zvonařka bylo postaveno mezi lety 1977–1985. Charakteristické brutalistní zastřešení nástupišť vzniklo v letech 1981–1985 podle návrhu konstruktéra Radúze Russe. Po událostech roku 1989 nádraží přešlo do soukromých rukou a jeho stav se postupně zhoršoval. Dlouho potřebnou modernizaci nádraží spoluinicioval ateliér Chybik+Kristof, který v roce 2017 připravil návrh úprav. Rekonstrukce měla zachovat brutalistní podstatu nádraží, a přitom je adaptovat potřebám 21. století.
Architekt Ondřej Chybík už během studentských let vnímal nepřívětivost nádraží Zvonařka. Spolu s architektem Michalem Krištofem oslovili majitele nádraží i vedení města a představili jim plán, jak ze Zvonařky udělat funkční veřejný prostor, který cestujícím nabídne vyšší komfort. Návrh přitom počítal se zachováním železobetonové konstrukce zastřešení nástupišť – v jejím případě jde dokonce o největší krytý prostor v Brně. Chybík a Krištof zastávají názor, že současná architektura má transformovat, a nikoli pouze bourat a stavět.
Zvonařka se nyní směrem k centru města otevírá novou výpravní halou, která stojí v místě někdejšího severního nástupiště a stánků. Konstrukce zastřešení získala světlý nátěr a nová LED světla, jež prostor opticky zvětšují. Všechna nástupiště protíná nový přechod, který usnadňuje přístup k platformám. Nástupiště na Zvonařce jsou teď bezbariérová, vybavená informačními panely a logicky přečíslovaná. Na střeše nádraží je nově parkování P+R, a to při zachování kapacity parkování autobusů. Modernizace nádraží na Zvonařce znovu odhalila sochu, která se ztrácela mezi přistavěnými stánky. Jde o měděnou plastiku „Křídla“ z let 1982–1983, kterou vytvořila významná česká sochařka Sylva Lacinová.

  • Období realizace proměny: březen–prosinec 2020
  • Iniciátor proměny: CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.
  • Investor: ČSAD Brno holding, a.s.
  • Realizační firma: PS BRNO, s.r.o. – generální dodavatel stavby; RIDE Technic, s.r.o. – generální dodavatel nátěrů
  • Autor fotografií: Alex Shoots Buildings

Webová stránka proměny nádraží Zvonařka
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy