header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

První písemná zmínka o Horní Lipové pochází z roku 1689. Od počátku 19. století měla obec vlastní školu, farou však spadala pod Dolní Lipovou. Významná byla stavba železnice z Hanušovic do Jeseníka roku 1888, kdy nad obcí vznikla stejnojmenná železniční stanice. Velké převýšení trať překonává pomocí řady oblouků, což jí vyneslo přízvisko „Slezský Semmering“. Obyvatelstvo bylo většinou německé. Česká menšina se vytvořila až po vzniku Československa a v roce 1938 byla z větší části přinucena k odchodu. Za II. světové války se ve Vápenném údolí poblíž obce nacházel menší zajatecký tábor. Roku 1960 navíc byla dosud samostatná Horní Lipová sloučena s Dolní Lipovou v novou obec se společným názvem Lipová-lázně. Současně byla od Horní Lipové oddělena osada Ramzová, která byla její součástí od roku 1850.
V roce 2018 začaly přípravné práce k nápravě špatného stavu budovy.Cílem bylo prodloužení životnosti výpravní budovy,zlepšení technického stavu i vzhledu. Hlavní práce byly zahájeny na začátku prosince roku 2018 a trvaly sedm měsíců. Opraveny byly poškozené omítky včetně říms a budova dostala nový fasádní nátěr. Ve střešní konstrukci byly vyměněny poškozené části krovu. Položena byla nová střešní krytina se zachytávači sněhu. V interiéru budovy byly opraveny omítky a podlahy.Proběhla takéinstalace nového informačního systému pro lepší komfort cestujících.
V současnosti je Horní Lipová především střediskem zimní i letní horské turistiky, souvisejícím též se znovuobnoveným lázeňstvím v obci Lipová-lázně. Oblíbená lokalita dává příležitost cykloturistiky.Výpravní budova Horní Lipová leží v nadmořské výšce 637 m n. m. a je součástí chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

  • Realizace proměny: prosinec 2018 – červen 2019
  • Iniciátor proměny: Správa železnic, státní organizace
  • Investor: Správa železnic, státní organizace
  • Realizační firma: B.H.S. BOHEMIA, a.s.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy