header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Město Hořice se několik let snažilo o rekonstrukci městského muzea, které se nachází v kulturně chráněném objektu z roku 1877. Provozní a technické zázemí muzea bylo kvůli dlouhodobému zanedbávání, které sahalo až do 70. let 20. století, v naprosto nevyhovujícím stavu. Sociální zázemí či vytápění téměř nefungovalo, pro potřeby výstav bylo možné využívat jen 15 % plochy objektu. Více než o muzeu se dalo hovořit o improvizovaném depozitáři, protože většina prostoru muzea sloužila k uskladnění exponátů. Rekonstrukce proto byla nezbytná, ale teprve díky získání dotace se stala realitou.
Celý příběh začal v letech 2014–2018soustavnou prací vedení města Hořice na myšlence rekonstrukce objektu muzea. Aby byla realizace nákladné investiční akce možná, bylo nutné sehnat externí zdroje, což se ve spolupráci s dotačním týmem města Hořice povedlo v přeshraničním česko-polském programu. Díky tomuto impulzu se pak ve spolupráci s investičním odborem města, zaměstnanci muzea, architekty a dodavateli stavby podařilo celý projektu úspěšně realizovat. Rekonstrukce byla týmovou prací velkého množství lidí.
Současná podoba muzea vyniká zdařilým propojením historického odkazu objektu jako samostatného historického prvku s moderními trendy v oblasti muzejnictví, jako jsou multimediální obrazovky, interaktivní součásti expozic nebo bezbariérové řešení celé budovy. Upoutá především ošetřená neoklasicistní pískovcová fasáda nebo impozantní pohled na sloupovou centrální halu a schodiště. Muzeum nabízí i multifunkční místnost pro pořádání přednášek a dalších akcí. Přínosem pro muzeum i celé město je venkovní prostor za objektem, který propojuje výstavní plenér s jevištěm pro pořádání kulturních vystoupení.

  • Realizace proměny: září 2017 – duben 2019
  • Iniciátor proměny: vedení města Hořice v letech 2014 až 2018, Ing. arch. Martin Pour
  • Investor: město Hořice, Rekonstrukce byla součástí dotačního projektu Cesta kamene, financovaného z přeshraničního programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Podzvičinsko, z.s.
    polská partnerská města Świdnica, Dobromierz a Strzegom
    Autory libreta expozic jsou zaměstnanci Městského muzea a galerie Hořice: Mgr. Václav Horák, PhDr. Oldřiška Tomíčková, PhDr. Jana Cermanová, Ph.D., Mgr. Jarmila Gregorová a Tomáš Mates. 
  • Projektant: Ing. arch. Martin Pour – architektonicko-dispoziční studie, Ateliér Zídka, architektonická kancelář, spol. s r.o. – stavební projektant, Ing. arch. Aleš Valášek – výtvarné a prostorové řešení, Ingr. Radoš Rykl a Vlastimil Myška – dozor stavby za město Hořice, Mgr. Martin Bártík, Michal Jakl, DiS., Ing. Iva Gracíková – tým projektu Cesta kamene
  • Realizační firma: MATEX HK. - dodavatel stavby, Etna spol. s.r.o. Praha - dodavatel osvětlení, READY INTERIER s.r.o. Hradec Králové - dodavatelem mobiliáře a interiéru

Webová stránka proměny Muzeum Hořice, město Hořiceinfocentrum Hořice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy