header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Vše začalo v roce 2010 projekcí nových zahrad, které měly nahradit přerostlé a zanedbané výsadby v okolí zámku. Protože se původní plány zámeckého parku nedochovaly, vycházelo se pouze z torza informací o historii zámku a parku. Již v 70. letech byly zpracovány prvotní studie parku. Budoucí podoba byla následně tvořena z dostupných historických pramenů, odvozována z daných architektonických prvků staveb a prvotních studií ze 70. let 20. století.
Na realizaci proměn se především podílela obec Slezské Rudoltice, jako odborný garant Ing. Roman Putko a Národní památkový úřad Ostrava. Příprava ploch pro výsadbu a samotná realizace probíhala v letech 2010–2020. Zámeckou zahradui plochu před zámkem tvoří ornamentální partery pravidelného tvaru ve stylu francouzských zahrad, na ploše směrem do parku a v okolí zámeckého jezírka je vše řešeno v duchu anglického parku. Úpravy jsou realizovány prozatím ve dvou etapách, projekčně jsou připraveny další tři etapy obnovy parku.
Zámeckou zahradu a plochu před zámkem tvoří ornamentální partery v duchu francouzských zahrad, které jsou obroubeny stěnou ze sloupovitých habrů a předsadbou záhonů z tavolníků Spirea bumalda. Střední osu parterů tvoří alej z botanických jabloní s převislou korunou a stromkových růží. U obvodové stěny z habrů jsou vysazeny popínavé růže vyvedené na treláže. Na tzv. růžové louce jsou vysazeny sadové staroanglické růže a další solitérní dřeviny. Linky ornamentů jsou tvořeny tavolníky Spirea Japonica, plochy ornamentů jsou vyplněny kačírkem a výsadbou půdokryvných růží. Plochy okolo jezírka jsou dosazeny stromy a keři v duchu anglického parku.

  • Realizace proměny: listopad 2010 – leden 2020
  • Iniciátor proměny: obec Slezské Rudoltice
  • Investor: obec Slezské Rudoltice, Státní fond životního prostředí - program revitalizací obecní zeleně v intravilánech obcí
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Národní památkový úřad - pracoviště Ostrava, Ing. Roman Putko - odborný dozor a autor návrhů realizací
  • Projektant: Ing. Juraj Zvědělík, Trenčín
  • Realizační firma: VYKRUT zahradní služby a.s.
  • Autor (autoři) fotografií: Tomáš Zemba

Webová stránka proměny Slezské Rudoltice zámek Slezské Rudoltice
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy