header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V obci Jeřmanice u kostela sv. Anny stál starý omšelý kámen připomínající pomník. Jen špatně čitelný letopočet 1918 napovídal, že se pomník vztahuje k 1. světové válce. Obec se nachází v pohraničí, v minulosti tvořili její obyvatelstvo z převážné většiny Němci. Ti se začali do svého rodiště po roce 1989 pravidelně vracet. Opakovaně se obraceli na Obec, zda by pietnímu místu nešla navrátit jeho původní podoba. V roce 2015 vstoupila starostka obce do jednání se zástupci rodáků, hledala se podoba pietního místa a způsob financování obnovy, prověřovaly se možnosti získání dotace, sháněla se potřebná povolení.
Nedařilo se však najít vhodný dotační titul. Německou stranu zastupoval pan Rudolf Simm, předseda sdružení jeřmanických rodáků, původních německých obyvatel odsunutých po 2. světové válce. Ten navrhl, že by rodáci přispěli na obnovu polovinou nákladů. Hledala se podoba pomníku, řešilo se, kde bude umístěn český překlad původního nápisu. V roce 2018 se obě strany dohodly na konečné podobě, starostka oslovila kameníka z nedalekých Hodkovic, který zpracoval návrh obnovy. Pak už šlo vše snadno.
Dnes můžete u kostela sv. Anny v Jeřmanicích vidět pomník, jehož nápis vypovídá o tom, že v minulosti žilo v obci převážně německé obyvatelstvo. Český překlad nápisu: „Před morem, hladem a válkou ochraňuj nás, ó pane!“ byl včetně roku obnovy doplněn do paty pomníku. Při rekonstrukci byly též odkryty původní žulové schody, o jejichž existenci již neměl nikdo ani tušení. Prostě je zavál čas. Slavnostní odhalení pomníku za účasti současných i původních obyvatel proběhlo v září 2018. Pomník byl uveden do stavu, které si toto pietní místo rozhodně zaslouží. Přijeďte se sami přesvědčit.

  • Realizace proměny: září 2015 – září 2018Iniciátor proměny: Mgr. Helena Fiebigerová, starostka obce, Rudolf Simm, Heimatbetreuer (opatrovník domoviny)
  • Investor: obec Jeřmanice, Sdružení jeřmanických rodáků
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Dagmar Neumannová, tlumočnice
  • Realizační firma: Charlie's, s.r.o. - kamenictví
  • Autor (autoři) fotografií: původní stav archiv obce, současnost paní Renata Vašáková

Webová stránka proměny obec Jeřmanice
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy