header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Město Vítkov se nachází v okrese Opava a je položeno v terénu Vítkovských vrchů na úpatí Nízkého Jeseníku. Roku 1891 byl zahájen provoz na nově vybudované železniční trati vedoucí z Budišova nad Budišovkou přes Vítkov do Suchdola nad Odrou. Z této doby pochází i výpravní budova železniční stanice. Budova byla postavena podle typového projektu architekta Antona Dachlera. Má obytné podlaží se dvěma byty. V 80. letech 20. století byla při opravách celkem necitlivě nahrazena původní okna typovými a vstupní dřevěné dveře ocelohliníkovými výrobky. Byly poškozeny nebo odstraněny dřevěné obklady štítů. Vlastní fasáda z červených a žlutých lícových cihel se naštěstí zachovala bez dodatečných nátěrů barvou.
Opravné práceměly celou stavbu rehabilitovat v jejím původním vzhledu, ale i přizpůsobit požadavkům současného provozu. Zahájení předcházela oprava přiléhajícího pracoviště Správy tratí Ostrava. Hmotově i vzhledem jsme se snažili tuto stavbu ze 60. let 20. století přiblížit výpravní budově.Oprav se dočkaly i byty, vnitřní schodiště a vstupní prostory.Práce na opravách vlastní výpravní budově začaly opravou střechy v listopadu 2018 a byly dokončeny v říjnu 2019.
Dnes se budova pyšní obnovenou cihelnou fasádou v původní kráse, stejně jako očištěným kamenným soklem a novým přístupovým schodištěm. Nová okna i vstupní dveře jsou dřevěné, podle původního členění. Objekt má novou střechu i hromosvod a obnoveny všechny venkovní dřevěné obklady. Do opraveného vestibulu výpravní budovy, se po zřízení bezbariérového přístupu dostanou i cestující s omezenou schopnosti pohybu. Cestující jistě ocení i opravené veřejné záchody. Upraveno bylo i nejbližší okolí výpravní budovy.

  • Realizace proměny:  listopad 2018 – říjen 2019
  • Iniciátor proměny: Správa železnic, státní organizace
  • Investor: Správa železnic, státní organizace
  • Projektant: Ing. Pavel Krátký
  • Realizační firma: T RAIL a.s.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy