header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Manželé Zimovi dva roky hledali dům v okolí Hranic na Moravě. Bylo pro ně důležité pořídit si dům, který ještě není zničený různými kutilskými přestavbami. Prioritami byly také zahrada, stáje a stodola. To vše našli v malém městečku, na pomezí Valašska a Hané, v Kelči. Poslední majitel neměl žádného dědice, a tak dům propadl státu a veškeré vybavení domu bylo odvezeno. Po nastěhování na Zimovi čekala v domě pouze dvoje kachlová kamna a litinová vana. Poslední větší přestavba mohla probíhat zhruba před 100 lety, na což usuzují podle zdobných secesních prvků.
Na rekonstrukci se podílela velká spousta lidí, ale především to byli přátelé, rodina, šikovní řemeslníci a sami manželé. Velkou výhodou a pomocí pro ně byla jejich rodinná firma HLINĚNÝ DŮM, která se zabývá výrobou a prodejem ekologických stavebních materiálů a rekonstrukcemi památek. V první etapě do domu zavedli vodu, novou elektřinu a topení. Ve všech místnostech udělali hliněné omítky, modřínové podlahy opatřené přírodními oleji a pan Zima, který se živý jako kovář, se postaral o veškeré kované prvky. Cílem bylo uvést dům do celoročně obyvatelného stavu, ale ponechat ho co nejvíce autentický. V druhé etapě udělali novou střechu a obnovili secesní fasádu se všemi původními prvky.
Stavení manželům poskytuje pocit domova již třetím rokem. Žijí zde se synem Matoušem. Nedílnou součástí je i četné zvířectvo. Velký dvůr a zahrada jim umožňují trávit volný čas s přáteli. Do budoucna uvažují o vytvoření kovářské dílny v místě stodoly. Opět ale s ohledem na okolní koncept zemědělského stavení.

  • Realizace proměny: leden 2015 – leden 2018
  • Iniciátor proměny: Markéta a Tomáš Zimovi
  • Investor: Markéta a Tomáš Zimovi
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Ing. arch. Edita Vlčková, Marek Vlček, Helena Zimová, Petr Zima, Pavla Zimová, Pavel Zámrský, Standa Šírek, Petr Olda Čech, Petr Humplík, Jindřich Schneider, Kamila Jamborová, Jarda Pankáč Vavřík a spousta dalších
  • Realizační firma: HLINĚNÝ DŮM s.r.o.
  • Autor (autoři) fotografií: Richard Guryča

Webová stránka proměny Hliněný dům
Facebook proměny 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy