header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Městské divadlo Kladno bylo postaveno v letech 1907 až 1912. Přestože během následujících sta let prošla stavba různými úpravami, byly pouze dílčí, a navíc vedly k roztříštění původně uceleného architektonického záměru. Od svého vzniku se významná budova nedočkala komplexní rekonstrukce. Její stav před započetím modernizace a rozšíření v roce 2012 tak již nesplňoval novodobé hygienické, technické a bezpečnostní požadavky na kulturní stánek sloužící široké veřejnosti. Provoz divadla se musel vyrovnávat s řadou problémů, například i rozsáhlým zatékáním do budovy.
Rekonstrukce Městského divadla Kladno, včetně úprav interiérů i okolí budovy se uskutečnila dle návrhu akad. arch. Davida Vávry. Stavba začala v roce 2013 a činoherní soubor se na dobu rekonstrukce přesunul na menší scénu Divadla Lampion, kterou sdílel v nelehkých podmínkách s domovským loutkohereckým souborem. Práce na modernizaci divadla komplikovala na konci roku 2014 skutečnost, že se dodavatelská firma dostala do ekonomické nestability. Stavbu tak v roce 2015 dokončil nový dodavatel. Nakonec se vše podařilo a Kladno je na proměnu čtvrté nejstarší divadelní scény v republice hrdé.
Současné řešení sjednotilo architektonický ráz budovy a významně rozšířilo možnosti jejího využití. Mezi nejdůležitější změny, kromě samotné rekonstrukce hlavního divadelního sálu včetně jeho výzdoby, barevného ladění i osvětlení, patří i proměna prostor pro návštěvníky a zázemí herce, nově vybudovaná divadelní kavárna s literární scénou, vznik letní scény s kapacitou 130 míst, zřízení alternativní komorní scény s kapacitou 67 míst, zbudování nového zvukového studia atd. Také samotný park doznal značných estetických úprav.

  • Realizace proměny: leden 2013 – listopad 2015
  • Iniciátor proměny: Ing. Dan Jiránek
  • Investor: Město Kladno, Regionální operační program Střední Čechy
  • Projektant: Akad. arch. David Vávra
  • Realizační firma: Subterra a.s.

Webová stránka proměny www.mestokladno.cz; https://www.divadlokladno.cz/
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy