header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Staroslavné hradiště Budeč láká návštěvníky nejen svým historickým významem, ale především poklidnou atmosférou a krásou okolní přírody. Vedle prosté rotundy a romantických zákoutí hřbitova zde ještě donedávna stálo staré zbořeniště bývalého hrobnického domku. Stavení, v němž do počátku 50. let 20. století žila rodina bývalého hrobníka, se postupem času proměnilo doslova v ruinu. Přesto se mezi jeho kamennými zdmi uskutečnila celá řada zajímavých akcí a domek se stal oblíbeným místem setkání jak místních obyvatel, tak turistů.
Zvýšený zájem o kulturní a společenské aktivity vyvolal přirozenou potřebu kvalitního zázemí nejen v centru obce, ale i na Budči. Především zcela chyběl zdroj elektrické energie a prostor pro uložení potřebného vybavení. Závislost na přízni počasí a neustálé stěhování techniky přiměly vedení obce k zamyšlení, zda lépe nevyužit bývalé stavení hrobnického domku. Ve spolupráci obce s památkáři, architekty, ale především sousedy vznikl projekt, který se díky finanční podpoře Středočeského kraje podařilo v roce 2019 realizovat.
Proměnu zbořeniště v malebné stavení sledovali se zájmem všichni obyvatelé Zákolan. Především pamětníci jsou výslednou opravou nadšeni a byli to právě oni, kdo spolu s dětmi ze základní školy domek 1. září slavnostně otevřeli. Využití je opravdu široké. V hrobnickém domku naleznou zázemí průvodci, dětský klub a příměstské tábory, v plánu jsou zde svatby, jarmarky a různé kulturní akce, jako například koncerty, promítání či autorská čtení. V příští sezóně se návštěvníci mohou těšit na domácí občerstvení, které zde bude nabízeno během víkendů.

  • Realizace proměny: březen – červen 2019
  • Iniciátor proměny: sousedé obce Zákolany
  • Investor: Středočeský kraj – dotace na obnovu památek určených ke společenskému využití, obec Zákolany – vybavení interiéru a další náklady
  • Projektant: MgA. Barbora Špačková
  • Realizační firma: Michal Bukovský
  • Autor (autoři) fotografií: Lucie Wittlichová

Webová stránka proměny obec Zákolany

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy